Чого чекати від нового сезону?

ЧОГО ЧЕКАТИ ВІД НОВОГО СЕЗОНУ?

 

Сергій СВІДЕРСЬКИЙ, начальник відділу закупівлі і продажу зернових та олійних культур ПП "ФЕНІКС АГРО"

 

2019/2020 МР дійшов кінця, саме час зробити підсумки та поділитися очікуваннями на новий сезон. 2019/2020 МР був сезоном, справді, нелегким, кожен місяць кидав учасникам все нові виклики. Тим не менш, сезон завершився та залишається на слуху та пам’яті як рекордний по збору урожаю зернових та олійних та їх експорту. Так, Україна побила власні рекорди, зібравши 98 млн т урожаю, 62 млн т з яких пішли на експорт. Як не крути, а цифри вражають.

Пшениця

Хоч прогнози на врожай пшениці в Україні щомісяця все зменшуються, світове виробництво в 2020/2021 МР зросте до 773,434 млн т (+1,18%). Динаміка врожаю за останні кілька років залишається позитивною. Минулорічний врожай був рекордним за останні 10 років, якщо в цьому році все піде за прогнозами, світ знову очікує повторення сценарію.

Щодо української пшениці, то очікування не такі позитивні. Згідно з останнім звітом USDA, прогноз виробництва зернової – 26,5 млн т, що на 10% менше, ніж урожай 2019/2020 МР. Причиною зниження виробництва є несприятливі погодні умови в Чорноморському регіоні протягом весни. Тому учасники ринку не спішать знижувати ціну на пшеницю нового врожаю, адже  є можливість дефіциту зернової через пошкодження та зараження грибком унаслідок проливних дощів протягом травня-червня.

Прогнози виробництва кукурудзи в 2020/2021 МР досить оптимістичні. Згідно з останнім звітом урожай зернової в Україні буде 39 млн т, що на 3,113 млн т більше, ніж у минулому році. ЄС, який є одним з найбільших імпортерів цієї зернової, також планує зібрати більший врожай, аніж минулого року. Відповідно імпорт кукурудзи до цих країн може скоротитися.
Кукурудза

У зв’язку з кризовою ситуацією у світі, кукурудза старого врожаю в період карантину була цікавою для українського переробника. Тому ціни
в середині країни були набагато вищими, аніж на світовому рику. Це й не дивно, адже зі збільшенням потреби в антисептичних засобах спиртові заводи переорієнтувалися на їх виробництво. Попит на сировину був шалений – і ціна відповідна.

Загалом, весь експорт зернових перевищує показники минулого року. Так, експорт кукурудзи на кінець червня 2019/2020 МР додав

391  тис.   тонн   та   склав   загальний   об’єм    у 30,12 млн тонн (+1,3%).

Зараз цінова ситуація у світі на кукурудзу показує тенденцію зниження. Тому, скоріше за все, і український ринок буде рухатися донизу. Хоча низькі запаси кукурудзи в Україні і не дають ціні впасти.

Ячмінь

Сезон 2019/2020 дав значний врожай ячменю. Прогнози на 2020/2021 МР нижчі – 155,259 млн т світового виробництва та 9,4 млн т – прогнозований врожай ячменю в Україні проти 156,279 млн т та 9,528 млн т у 2019/2020 МР, відповідно.

Як комічно це не звучало б, але погодні умови зараз роблять погоду на аграрному ринку. Через посуху на півдні України (на Одещині, Миколаївщині та Херсонщині) вже приступили до збору урожаю озимих культур, серед них і озимий ячмінь. Наприклад, станом на 25 червня 2020 в Херсонській області вже було зібрано ячменю з площі 4,2 тис. га. Але у зв’язку з перемінливою погодою навесні, засухою та заморозками урожайність зернової може бути на 10-15% меншою, але прогнози попередні, адже збір урожаю тільки розпочався.

 

У зв’язку з початком збиральної кампанії учасники ринку в очікуванні показників врожайності ячменю, що допоможе їм сформувати ціну на зернову. Якість зерна, безсумнівно, відіграє важливу роль у формуванні ціни. Загалом, ціни на ячмінь нового врожаю залишаються поки стабільними.

Експорт зернової в сезоні 2019/2020  склав 4,7 млн т. За прогнозом USDA, експорт ячменю на 2020/2021 МР складе 5,0 млн т, що зробить Україну одну з найбільших країн-експортерів цієї зернової у світі та виведе нас на 2-ге місце у світовому рейтингу з долею у 20% експорту на світовому ринку. Таким чином, аналітики USDA прогнозують, що кожна 5-та тонна ячменю – в долі експорту на світовий ринок – може бути українською. Нашими ключовими  імпортерами є Китай та Саудівська Аравія. Але в 2020/2021 ці країни можуть скоротити об’єм закупівлі ячменю загалом, що, відповідно, змусить учасників ринку поборотися за свого імпортера.

Соняшник

Прогноз виробництва соняшнику в Україні в 2020/2021 МР не поступається врожаю минулого сезону. Так, очікується, що виробництво олійної зросте на 0,5 млн т. Взагалі, весь олійний комплекс потрапив у перипетії під час карантину. У той час, як на світовому ринку ціна на соняшник і продукти його переробки падала, в Україні вона росла. Хоча із закінченням карантину та стабілізацією ціни на нафту ціни на соняшник та продукти його переробки також показали стабілізацію.
Якщо дивитися глобально на світовий ринок, то пальмова олія зараз просіла в ціні, що стримує ріст ціни на соняшникову олію. За прогнозами, ціновий бум на соняшникову олію може бути на кінець липня – початок серпня з виходом на ринок Індії.

Загалом, зараз ринок соняшнику у підвішеному стані. Учасники ринку поки не розуміють, коли чекати перший врожай соняшнику 2020/2021, тому активно переорієнтувалися на ріпак.

Соя


Чого тільки не трапилося за 2019/2020 МР на ринку сої, особливо на українському. По-перше, під час карантину переробні підприємства почали скорочувати об’єми переробки сировини. Чому? А її просто не було на ринку. Та й ціна була така, що змушувала всіх знаходитися в стані шаленого здивування. Далі більше… Україна вперше за історію імпортує соєві боби на переробку з Бразилії. Як же так сталося? Причин, насправді, декілька. Тут можна говорити як про зависокі внутрішні закупівельні ціни, так і про дефіцит пропозицій сировини на ринку.

За останні три роки посівні площі під соєю зменшилися на 10%, а все – нерентабельність культури для виробника через відміну повернення ПДВ при експорті, тому і виробництво олійної з 2018/2019 МР йшло на спад. Але цього року Президент України скасував славнозвісні

«соєво-рапсові» правки. Орієнтовно вже у вересні соя зможе їхати на експорт, а виробник буде впевнений, що поверне ПДВ. Тому можна прогнозувати збільшення посівних площ під цією олійною в наступному сезоні.

 

Ріпак

Український ріпак, навпаки, вже четвертий сезон поспіль все нарощує виробництво. А відміна

«соєво-рапсових» правок стала приємним бонусом для виробника ріпаку.

За підсумками 2019 року Україна увійшла в топ-5 виробників ріпаку на світовому ринку. У цьому сезоні український рапс має можливість вий-  ти на китайський ринок. За прогнозами, до 80% олійної може піти на експорт у сезоні 2020/2021. Чотири українські виробники рапсового шроту будуть експортувати продукт до Китаю.

Ріпак, як і інші олійні, залежний від ринку нафти. Тому, якщо ціни на нафту будуть і надалі відновлюватися, є можливість, що форвардна ціна на рапс на початок сезону буде в районі 400-405 дол./т, СРТ-порт.

Компанія ТОВ «Дніпровська асоціація-К», м. Київ, пропонує унікальні біотехнологічні продукти ДОРЗИН, АГРОЗИН, ОКСИЗИН, які розробляє і виробляє з 2000 року в Україні. Науково-виробнича діяльність здійснюється в таких сферах: синтез і виробництво ферментних препаратів  класу  оксидаз і їх модифікацій; розробка та впровадження проектів і технологій застосування ферментних препаратів в областях дорожнього будівництва і сільського господарства, житлово-комунальної та інших сферах.

Сьогодні ми говоримо про технологію санітарного оздоровлення полігонів ТПВ, збільшення терміну їх експлуатації  та  ліквідації  старих полігонів, заснованою на застосуванні ферментного препарату ОКСИЗИН-М виробництва ТОВ «Дніпровська асоціація-К» (Україна).

ОКСИЗИН-М – це комплексна органічна композиція, отримана шляхом ферментації патоки цукрового  буряка,  яка не містить бактерій, алкоголю, шкідливих або генетично модифікованих речовин. Вироблений з натуральної сировини, препарат абсолютно безпечний для людини і навколишнього середовища. Всі його інгредієнти органічного походження і легко розкладаються.    ОКСИЗИН-М не токсичний, не містить горю-  чих матеріалів. Крім того, ОКСИЗИН-М не виділяє газів і може зберігатися в слабо вентильованих приміщеннях, тобто безпечний як для здоров'я людей, так і тварин та рослинності.

ОКСИЗИН-М стимулює розмноження бактерій, що містяться в субстраті, в який він вноситься, і прискорює розкладання органічних сполук.

Препарат ОКСИЗИН-М атестований для застосування в Україні. Гігієнічний висновок № 12.2-18-1/6358 від 26.03.2020 року  (оновлений), попередній 05.03.02-07/45975.

За рішенням Київської міської державної адміністрації від 27. 09. 2001 р. № 2025, техно-

логія відпрацьована в 2002 році ТОВ «Дніпровська асоціація-К», Інститутом харчової хімії і технології та Інститутом біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України.

Висновки атестації:

  1. Ферментний препарат дає можливість збільшити глибину переробки твердих побутових відходів більш ніж у 2 рази, що дозволить продовжити термін експлуатації полігону в 2 рази.
  2. Застосування ферментного препарату на полігонах ТПВ є безпечним для навколишнього середовища і приведе до поліпшення їх санітарного стану.

Промислові випробування були проведені на київському полігоні № 5, у супроводі Науково-дослідного та конструкторсько-технологічного інституту міського господарства, Інституту гігієни та медичної екології ім. О. М. Марзєєва, санепідстанції м. Київа.

ТПВ, що надходили, складувались і оброблялися ферментним препаратом на полігоні протягом 2-х місяців: з 1 серпня по 3 жовтня 2002 року.

 

Висновок з промислового експерименту:

  1. Ферментний препарат значно (» в 6 разів) активує процес розкладання ТПВ. Тобто час «агресивного» контакту відходів з навколишнім середовищем приблизно в 6 разів менше, ніж при природній деструкції відходів, що є надзвичайно важливим фактором зменшення санітарно-епідемічної небезпеки для населення прилеглих від полігона населених пунктів, а також обслуговуючого персоналу полігона. Тим самим прискорюється процес переведення в біологічно стабільний стан органічної частини ТПВ, що є головною причиною

 

екологічної та санітарно-гігієнічної небезпеки цих об'єктів, які є джерелом виділення біогазу та фільтрату в навколишнє природне середовище і є місцем існування хвороботворних мікроорганізмів, яєць гельмінтів, личинок комах.

  1. У присутності ферментного препарату вміст яєць геогельмінтів знижується в ТПВ і ґрунті на навколишній території в 2-3 рази. Патогенні бактерії при обробці препаратом ТПВ і ґрунту не виявлені.
  2. Збільшується глибина переробки ТПВ. У порівнянні  з існуючою технологією складування ТПВ на полігоні № 5 застосування ферменту дає можливість зменшити обсяг відходів до 50%, що може продовжити термін експлуатації полігону не менше ніж у 2 рази.

Виробництво сои в Украине 

Недавнє застосування, 2009–2010 рр. Ліквідація старого полігону під м. Гданськ, Польща (під будівництво стадіону до ЄВРО-2012)

Ліквідація старого полігону виконана установкою перфорованих труб з кроком 5 м на глибину 18 м із закачуванням водного розчину ОКСИЗИНУ-М і подальшої витримки.

Перероблене сміття  було просіяне. Скло і камені відсортовані і поховані в старій шахті. Маса, що залишилася після сортування, відповідала всім нормативам по ГДК і була реалізована населенню як добриво.

 

Витрати  ОКСИЗИН-М  на  1 м куб. полігону варіюються в залежності від постановки технологічної задачі:

  1. Разова обробка полігону ТПВ з метою поліпшення санітарного стану полігону.
  2. Постійне застосування з метою поліпшення санітарного стану полігону і продовження його терміну експлуатації.
  3. Розрахункові витрати на ліквідацію полігону ТПВ.

 

Виготовлення перфорованих труб d = 108 мм на полігоні

 

Підготовлена для закачування ОКСИЗИНУ свердловина з перфорованою трубою

 

Парк на місці полігону

Ще один наочний приклад успішного впровадження даної технології в дії – це амбітний проект, втілений у життя в Борисівці Бєлгородської області в 2019 році, де на місці звалища з'явився чудовий парк.

Принцип всього процесу трансформації можна узагальнити так: в тіло всього полігону на глибину 18 метрів робляться ін'єкції з реагентами біологічного походження, в т. ч. ОКСИЗИНА-М, які прискорюють процес деструкції всіх харчових, рослинних відходів, що становлять близько 60-70% всього полігону. Технологія дозволила прискорити  процес розкладання, який триває близько 10 років, до 6 місяців. На весь процес пішло близько року. 

Звалище в лісі або на галявині – звична справа. А якщо навпаки? Ось так в Борисівці на місці головного полігону, де роками складували сміття, заклали парк. Ініціював проект обласний департамент ЖКГ. Сміттєвий полігон рекультували за допомогою унікальної технології  Об'ємної  Біоремедіації  із застосуванням ферментного препарату ОКСИЗИН-М.

Залишається додати лише одне, що дана інноваційна практика повинна стати доброю традицією в перетворенні звалищ і полігонів в зелені парки і по всій території України.

 

Застосування ферментного препарату ОКСИЗИН-М в умовах фермерських господарств, птахоферм, присадибних і садівничих ділянок

Застосування препарату ОКСИЗИН-М сприяє прискореному розкладанню органіки в гумусну масу.

 

НАУКА·ІННОВАЦІЇ·ТЕХНОЛОГІЇ

 

Пожнивні            післяврожайні залишки, які не варварськи спалено на полі, а заорано і оброблено ОКСИЗИН-М, –рій в субстраті, в який він вноситься, забезпечуючи прискорену і якісну переробку гною, посліду, компосту, харчових відходів, пожнивних залишків і більш важкої органіки з метою виробництва екологічних 100% доступних добрив.

 

Хімічний склад органічних добрив

 

найцінніше добриво для поля, подальшої врожайності і здоров'я землі.

Важливо, що компости, ферментовані  ОКСИЗИН-М, на 100% доступні рослинам,  на відміну від звичайних компостів, доступність яких складає 20-30%. Тому ферментовані ОКСИЗИН-М компости вносяться в кількості  всього 1-3 тонни на 1 га, на відміну від звичайних, які вносяться по 10, 20 і більше тонн на 1 га посівних площ.

До уваги великих тваринницьких господарств, птахоферм: пташиний послід, гній ВРХ, свинячий гній, ферментовані ОКСИЗИН-М, всього за 3-4 літні тижні переробляються в субстраті природними, стимульованими до розмноження сапрофітними бактеріями і іншими мікроорганізмами і перетворюються на найцінніше органічне добриво.

В умовах дрібних господарств, збираючи будь-які органічні залишки, перекладаючи кожен їх шар тонким шаром ґрунту  з  вашої  ділянки  і проливаючи пошарово розчином ОКСИЗИН-М, ви за 3-4 тижні, при середньодобовій температурі повітря 20-25 °С, отримуєте готову до застосування гумусну масу, яка не викликає стресу у рослин і допомагає швидко відновити родючий шар, забезпечуючи вас здоровим урожаєм без зайвих витрат.

Навіть якщо за місяць-два до морозів, з осені, закласти компостну купу і обробити її препаратом ОКСИЗИН-М, то навесні ви будете мати якісне добриво з високим вмістом гумусної маси, в складі якої немає насіння бур'янів.

 

Таким чином, бачимо, що унікальна вітчизняна технологія, заснована на дії препарату ОКСИЗИН-М, здатна вирішити безліч проблем, пов'язаних як з підвищенням врожайності та прибутковості вашого бізнесу, так і з поліпшенням екології та здоров'я нації.

Щодо інших наших препаратів та технологій. На сайті STAR-K.COM.UA можна ознайомитися з інформацією про нашу продукцію і технології, публікаціями в наукових, комерційних виданнях та журналі

«Екслюзивні ТЕХНОЛОГІЇ».

Кваліфіковані консультації Ви можете отримати безпосе-

редньо  у фахівців.

 

ТОВ «Дніпровська асоціація-К» тел.: +38 (044) 200-82-01; 03

+38 (067) 320-41-20

Рослинні рештки, що надходять в ґрунт, відіграють значну роль у відтворенні його родючості. Вони поповнюють запаси органічної речовини і дають мікроорганізмам енергію для життєдіяльності. За участі мікроорганізмів частина рослинної маси поступово перетворюється на  гумус,  а  частина  –  мінералізується, з вивільненням елементів живлення, покращуючи тим самим агрохімічні показники ґрунту. Кількість пожнивних решток варіює в широких межах і визначається видом сільськогосподарської культури та її врожайністю.

 

ЩО ВПЛИВАЄ НА РОЗКЛАДАННЯ РЕШТОК?

На процеси розкладання післяжнивних залишків істотно впливають такі фактори:

Ґрунтові і, особливо, кліматичні умови значною мірою пов’язані з  усіма  вищенаведени-  ми чинниками. Так, наприклад, за посушливих умов є певні тонкощі в управлінні рослинними рештками, які слід враховувати.

 

1.     СПОСІБ ЗАРОБКИ ПОЖНИВНИХ РЕШТОК У ҐРУНТ

Дослідження науковців Інституту зрошуваного землеробства НААН свідчать, що заорювання пожнивних решток забезпечує найвищу інтенсивність деструкції (26,9 %), оскільки ця органічна маса попадає в шари з різним рівнем вологості та мікробіологічної активності.

За безполицевого обробітку, що позиціонується як вологозберігаючий і поширений на Півдні, інтенсивність деструкції була дещо нижчою і склала за глибокого такого обробітку – 24,6 %, а за мілкого – 21,0 %.

 

2.     ВИКОРИСТАННЯ ДЕСТРУКТОРА ЕКОСТЕРН®

У дослідженнях науковців Інституту зрошуваного землеробства НААН,  інтенсивність деструкції соломи пшениці озимої за використання деструктора Екостерн® зростала, залежно від способу основного обробітку, в 2,32,5 раза порівняно до контролю без деструктора. За внесення деструктора під оранку інтенсивність розкладу соломи склала 66,2 % проти 26,9 % на контролі, під глибокий безполицевий обробіток ґрунту відповідно 55,7 і 24,6 %, а під мілкий безполицевий обробіток – 47,4 та 21,0 %. Використання деструктора Екостерн® позитивно впливає і на мікробний ценоз і його активність у ґрунті. Так, за даними науковців Інституту рису НААН та УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого, застосування біодеструктора Екостерн® знижує на 10-40 % кількість патогенних мікроорганізмів, які формують інфекційний фон ґрунту. Завдяки використанню деструктора підвищується кількість сапротрофних ґрунтових грибів  із родів Penicillium і Trichoderma, які сприяють оздоровленню ґрунту та покращують його екологічний стан. Тому використання біодеструктора Екостерн® є дуже актуальним на Півдні України в умовах недостатнього зволоження.

 

ЯК ПРОВОДИТИ ОБРОБКУ З МАКСИМАЛЬНИМ ЕФЕКТОМ?

Для досягнення найбільшої ефективності деструкції пожнивних решток завдяки використанню біодеструктора Екостерн® потрібно:

 

Біологія бджіл та ефективність препарату «Ентеронормін» з «Йодіс+Se»

 

МІЗЕРНИЦЬКИЙ Олександр Олександрович, ТОВ "СГП "МБС" ПЕРЕСТА Михайло Михайлович, лікар ветеринарної медицини

 

Бджолиній сімї, як і всім живим організмам, притаманні основні аспекти: харчування, розмноження і захист від впливу патогенних факторів.

Для отримання енергії, побудови і відновлення тканин бджолі, як і іншим тваринам, потрібні корми, що містять вуглеводи, жири, білки, воду, мікрота мікроелементи і вітаміни. Медоносні бджоли належать до комах з вузькоспеціалізованим харчуванням. У природних умовах вони харчуються нектаром квіток, який у вулику перетворюють    у мед і пилок, запас якого, складений в осередку стільників, зберігається у вулику у вигляді перги.

Перетворення нектару на мед зводиться до розщеплення складних цукрів на прості і видалення надмірної кількості води. Крім вуглеводів у мед з нектару переходять азотисті і мінеральні речовини, органічні кислоти, вітаміни (разом із пилковими зернами), а також речовини секрету залоз бджоли. Мед являє собою джерело вуглеводного корму, достатнього для тривалого підтримання життя дорослих бджіл, що має важливе значення для благополучної зимівлі, протягом якої бджоли у вулику не випорожнюються.

Якщо нектар і мед забезпечують вуглеводне харчування, то білки, жири і вітаміни бджоли отримують тільки з пилку рослин. Білково-вітамінне харчування необхідно дорослим робочим бджолам у першу половину їх життя, коли вони займаються вигодовуванням личинок, виділяють віск при будівництві стільників, годують матку кормом

– маточним молочком, багатим білками і вітамінами. Зчищений з тіла квітковий пилок бджоли склеюють за допомогою нектару та слини, формують обніжки, які переносять у корзинках задніх ніжок. У гнізді бджоли скидають їх до комірок стільника, де ущільнюють і обробляють верхній шар корму медом. У підготовленому кормі молочнокислі бактерії виробляють молочну кислоту, яка ферментує вуглеводи. Внаслідок ферментації в продукті утворюються незамінні амінокислоти, мікрота макроелементи,  жиро-  та  водорозчинні вітаміни, ферменти, фітогормони та фенольні сполуки. Перероблений у вулику пилок називається пергою. Як за переробки нектару, так і обніжжя у комірках стільників за дії ферментів утворюються із складних сполук прості. Це сприяє суттєвій економії енергозатрат бджіл при споживанні і засвоєнні поживних речовин з меду і пер-  ги (наприклад, бджоли при перетравленні меду витрачають 1% енергії; якби не було ферментації меду, тоді витрати становили б » 20% енергії).

Живильні речовини після надходження в кишечник, вступаючи в хімічні реакції, розщеплюються на більш прості складові частини. У процесі травлення беруть участь ферменти, які надходять у травну систему бджоли разом з пилком, при цьому велику роль відіграють мікроорганізми перги та кишечника. Для перги притаманні бактерії Bacillus Subtilis. Ці мікроорганізми виділяють у просвіт кишечника основні травні ферменти, продукують антибіотичні речовини, які відповідають за антагоністичний ефект щодо патогенних мікроорганізмів. Перга, крім своїх властивостей повноцінного харчування, має також потужні імуномоделюючі властивості. На підставі дослідження проб зразків бджолиної  перги  з  різних  пасік та регіонів країни доведено, що бактерія Bacillus Subtilis присутня у всіх пробах, хоча кількісний показник суттєво відрізняється в залежності від впливу багатьох факторів (протокол ДНКІБШМ № 0091 від 18.11 2019 р., додаток 1).

 

Кишкова мікрофлора дорослих бджіл переважно формується з початком їхнього вильоту з вулика за рахунок мікрофлори медоносних рослин, з якими комахи щодня контактують, питної води, а у молодих бджіл – виключно за рахунок їжі, яку вони отримують від годувальниць, і безпосереднього контакту з дорослими особинами, а також мікрофлори води. Об'єкти вулика, з якими бджоли мають постійний контакт, також мають свій мікробіоценоз, який багато в чому схожий з мікробіоценозом комах.  Тому  рамки та інвентар пасічника можуть бути механізмом   і фактором передачі різних мікроорганізмів між комахами, що слід враховувати при здійсненні профілактичних і лікувальних заходів за інфекційних захворювань бджіл. Мікрофлора кишкового тракту бджіл формується протягом всього активного періоду життя бджолиної сімї, і від того, який склад мікрофлори буде сформований у дорослих і молодих бджіл, що йдуть у зимівлю, буде залежати стан здоров'я сім'ї загалом,  а отже – їх розвиток і продуктивність у наступному сезоні. Мікробний фон кишкового тракту медоносної бджоли складають ентеробактерії, молочнокислі бактерії, стафілококи, ентерококи, псевдомонади, стрептококи, дріжджові гриби. Ці мікроорганізми визначаються місцем розташування пасіки, і в різні місяці року мають неоднаковий кількісний показник. Встановлено високу корелятивну залежність стану кишкового тракту бджіл від кількісної присутності ентеробактерій, лактобактерій і ентерококів. Підвищений вміст у кишечнику бджіл ентеробактерій призводить до розвитку дисфункції травного тракту комах, аж до виражених анатомічних дефектів. Водночас кількісне превалювання в кишечнику молочнокислих мікроорганізмів (лактобактерій і ентерококів) позитивно позначається на структурі і функціонуванні стінок кишечника та організму бджіл в цілому (додаток 2).

Тому для життєдіяльності бджіл симбіотна мікрофлора кишечника має важливе значення не тільки через те, що за рахунок бактеріальних ферментів здійснюється розщеплення вуглеводів і перетворення нектару в мед, засвоюються білкові компоненти корму, але і відбувається захист від патогенних мікроорганізмів. Неконтрольоване використання хімічних засобів захисту рослин, зміна клімату та вплив інших патогенних чинників призводять до порушення екологічної рівноваги мікробіоти, що оточує рослину. Це, у свою чергу, впливає на якість та вміст мікрофлори у нектарі та пилку, що зумовлює якість і повноцінність меду та перги. Неякісна перга та мед порушують баланс мікробіоценозу кишечника бджіл, що призводить до активного розвитку патогенних мікроорганізмів, у тому числі Enterobacter aerogenes та Klebsiella pneumoniae. Це викликає порушення обмінних процесів, що знижує резистентність бджіл і спричинює загибель сімей.

Продукти, які утворюються в результаті травлення, проникають в епітеліальні клітини середньої кишки, звідки потрапляють у гемолімфу і розносяться до клітин різних органів і тканин бджоли, у тому числі і до жирового тіла. Клітини  жирового  тіла  близькі  до  клітин гемолімфи

– гемоцитів, між якими існує тісна функціональна взаємодія: гемоцити поглинають поживні речовини в зоні кишечника і переносять їх до жирового  тіла  (при  необхідності  відбувається і зворотний зв'язок). У клітинах жирового тіла проходять процеси проміжного обміну речовин, а також синтез і накопичення резервних вуглеводів, ліпідів і білків. Резервні вуглеводи глікоген і трегалоза синтезуються з глюкози під контролем гормона екдізон. Ліпіди в жировому тілі представлені у формі як три-, диі моногліцеридами, вільними жирними кислотами, фосфоліпідами та стеринами. Найбільшого розвитку жирове тіло досягає у личинок, які переходять   в стадію передлялечки, а у дорослих воно найбільш розвинене у бджіл останньої осінньої генерації, які готуються до зимівлі. У маток жовте тіло продукує особливі білки – вітелогеніни, необхідні для утворення жовтка в яйцеклітинах. За ступенем його розвитку можна судити про запаси  резервних  речовин  в  тілі  комах, більш того, цей показник позитивно корелює з тривалістю життя бджіл. Зимові бджоли характеризуються підвищеним вмістом білка в клітинах жирового тіла. Ранньою весною ці речовини мобілізуються, надходять у гіпофарингіальні залози і витрачаються на харчування розплоду. Накопичення великих запасів жиру і білка для зимових бджіл стимулює посилене споживання пилку бджолами в кінці літа й восени. У зв'язку з цим в особин осінньої генерації жирове тіло розвинене в 2,0-2,5 раза  краще, ніж у бджіл літньої генерації. Ступінь розвитку жирового тіла, як і глоткових залоз, визначає фізіологічний стан осінніх бджіл, їх підготовленість до тривалого зимового періоду. Бджоли в процесі підготовки до зимівлі залишаються фізіологічно молодими. Вони набувають здатність довго жити і переносити несприятливі фактори зимівлі.

Деякі залози бджіл, що  розташовані  в  голові і частково в грудному відділі, мають безпосереднє відношення до травних процесів у бджіл. Мандибулярна залоза робочої бджоли секретує речовину, що входить до складу молочка, яким бджоли вигодовують молодих бджолиних і трутневих личинок, а личинку матки годують протягом всього личинкового життя. Гіпофарингіальні залози виділяють секрет, який є однією зі складових частин молочка. Крім того, вони секретують фермент інвертазу, що відіграє величезну роль при розщепленні складного цукру нектару на прості цукри. Секрет задньої головної залози містить жир, тому вона виділяє жироподібну речовину для змащування тертьових хітинових частин хоботка. Секрет грудної залози, що має нейтральну або лужну реакцію, бере участь у процесах травлення бджіл. Доведено, що секрет залози зволожує язичок і ложечку на хоботку, розчиняючи таким чином кристалики цукру. Нормальне функціонування залоз організму бджоли неможливе без життєво важливих мікроелементів, перш за все, йоду.

Для забезпечення ефективних заходів профілактики захворювань бджіл вітчизняними вченими розроблений ветеринарний препарат «Ентеронормін» (РП № ВВ-00427-02-12 від 13.04.2012) з водою для його активації, збагаченою іонами біологічно активного йоду та селену у формі «Йодіс+Se» (ТУ У 15.7-30631018-011:2011). Препарат являє собою водорозчинний порошок, до складу якого входять живі культури корисних мікроорганізмів роду Lactobacillus spp, бактерій Bacillussubtilis spp та роду Enterococcus spp, хітозан водорозчинний, а також поживне середовище. Діючою основою препарату є мультикомпонентний симбіоз пробіотичних штамів, сконструйований з урахуванням синергічного доповнення унікальних пробіотичних властивостей кожного штаму, а саме: антагоністична активність відносно широкого спектра патогенних і умовно-патогенних мікроорганізмів за рахунок синтезу бактеріоцинів, синтезу органічних кислот, вітамінів групи В (В1, В2, В6, В12, РР), коротколанцюгових жирних кислот, різноманітного спектра ензимів; стимуляція синтезу муцинів знижує проникність тканинних бар’єрів для токсинів, активує розвиток і продуктивність бджолиних сімей.

Йод, у формі «Йодіс-концентрату», втрачає токсичні і подразнюючі властивості, але повністю зберігає свою активність як мікроелемент і антисептик. Він є природним селективним «кілером». Разом з цим позитивно діє на рівновагу мікрофлори кишківника, взаємодіє практично з усіма класами речовин, що входять до складу організму, так само як і до складу мембран і самих клітин. Здатність його легко проникати через клітинні мембрани робить препарат особливо цінним при всіх інфекціях, за яких основний патологічний процесс відбувається саме у внутрішньоклітинних структурах. Йод попереджає порушення обмінних процесів у тканинах, підтримує захисні реакції організму, прискорює утворення нових клітин. Йод і Селен підсилюють дію один одного, позитивно впливають на антиоксидантний механізм, сприяють нейтралізації вільних радикалів і захищають організм від шкідливих речовин. Дуже важливим є те, що всі продукти бджільництва  отримуємо  збагаченими  йодом   і селеном природним шляхом до оптимальних норм. Співвідношення складових продукції буде повноцінним, що дає можливість отримати кінцеву продукцію вищої категорії якості.

 

З огляду на те, що ветеринарний препарат

«Ентеронормін», до складу якого входять не тільки пробіотичні мікроорганізми, а й  поживне середовище, перед застосуванням рекомендовано активувати впродовж 16 годин водою, підготовленою за допомогою «Йодіс+Se». При цьому активність препарату збільшується  в 3-4 рази (протокол ДНКІ БШМ № 0030 від 23.02.2017 р., додаток 3). У процесі активації пробіотичні бактерії утворюють симбіонт (єдину сукупність живих бактерій, що живляться продуктами життєдіяльності один одного). Тому механізм впливу «Ентеронорміну» комплексний і включає в себе як дію пробіотичних мікроорганізмів, так і продуктів їхнього синтезу, а також дію біологічно активного йоду та селену. Цей механізм має пролонговану дію. Антагоністичну дію препарату «Ентеронорміну» з водним розчином «Йодіс+Se» проти збудників інфекційних захворювань підтверджено результатами дослідження затримки росту мікроорганізмів (Salmonella, Escherichiacoli, Staphylococcus, Corynebacterium, Pseudomonas), за загально прийнятою методикою (протокол № 029 від 12.04.2018 р., додаток 4), проти Bacillus larvae, збудника Американського гнильцю бджіл (протокол № 032 від 25.07.2018 р., додаток 5), у тому числі, Enterobacter aerogenes та Klebsiella pneumoniae, які викликають синдром руйнування колоній – колапс бджіл (протокол № 0037 від 25.05.2019 р., додаток 6), що було проведено Державним науково-контрольним інститутом біотехнології і штамів мікроорганізмів України.

Українськими вченими під керівництвом професора Галатюка О. Є. власними дослідженнями був проведений аналіз ролі мікроорганізмів бджоли та мікрофлори вулика загалом і було доведено, що підвищення в декілька разів мікрофлори у бджолиних сімях сприяє активізації патогенних збудників, що призводить до захворювання. При цьому виявлено патогенність для бджіл представників родини ентеробактерій (Enterobakteriaceae), а саме: Enterobacter aerogenes та Klebsiella pneumoniae.

 

При  захворюванні   Enterobakter   aerogenes у хворих комах уражається кишечник, вони страждають проносом, калові маси – рідкі, клейкі, жовто-сірого кольору, черевце розду-  де. Під час весняного обльоту виявляють багато підмору (мертвих бджіл) на дні вулика та біля льотків. Сім’ї ослаблені, бджоли повільно рухаються. Рамки і стінки вуликів забруднені випорожненнями. Якщо не проводити лікувально-профілактичних обробок, то сім’ї гинуть або «стоять на одному місці» – не нарощують кількості бджіл.

У разі інфікування бактерією Klabsiella pneumonia уражається лялечка. Уражені мертві лялечки напівзапечатані, виявляються  дірочки у воскових кришечках окремих комірок. При ураженні цими двома збудниками відмічаються проноси у дорослих бджіл та ураження лялечок. Хворі сім’ї повільно розвиваються, на щільниках виявляють випорожнення, бджоли повільно відбудовують щільники із свіжою вощиною, суттєво знижується медова продуктивність. У хворих сім’ях уражуються також матки, які нерівномірно засівають щільники, і часто бджоли

таких маток хочуть поміняти. Бджоли затягують ройові маточники, хоча сила сім’ї незначна – 4-5 рамок з розплодом. Такий феномен «несправжнього роїння» у слабих сім’ях проявляється з квітня по жовтень. Відмічається злітання таких бджолиних сімей у серпні – вересні. Для точної постанови діагнозу обов’язкове лабораторне дослідження стільника з ураженим розплодом. Тому для підтвердження результатів дослідження антагоністичної дії препарату

«Ентеронорміну» з водним розчином «Йодіс+Se» щодо затримки росту мікроорганізмів Enterobacter aerogenes та Klebsiella pneumoniae, вченими кафедри мікробіології Житомирського національного  агроекологічного   університе-  ту під керівництвом професора Галатюка О. Є. (протокол № 6 від 04.06.2019 р., додаток 7) були проведені додаткові випробовування із штамами, виділеними саме з хворих пасік, і виявлено активну виражену антагоністичну дію препарату на обидві патогенні культури. Поряд із цими результатами досліджень гемолімфи бджіл на кафедрі мікробіології ЖНАЕУ доведено імуномодулюючі властивості препарату «Ентеронорміну» з водним розчином «Йодіс+Se», а саме: позитивну динаміку кількісних змін фагоцитів та гемолімфо-секреторних клітин бджіл (додаток 8).

Застосування препарату  «Ентеронорміну» з водним розчином «Йодіс+Se» на різних пасіках показало високу профілактичну, терапевтичну та економічну ефективність, враховуючи простоту використання, не змінюючи технологічний процес і отримання конкурентноспроможної продукції найвищої категорії якості.

 

Спосіб застосування та дозування:

Профілактика захворювань бджіл

Розчин активованого препарату, із розрахунку 20 см3 на одну бджолосім’ю, додається до 150-200 см3 охолодженого до 25-35 оС інвертованого цукру або цукрового сиропу (приготованого у пропорції 1:1 – одна частина цукру на одну частину води).

 

Профілактичний розчин задають бджолиним сім’ям способом рівномірного розпилення на стільники з бджолами або наливаючи у верхні частини стільників. Кількість обробок:  весною  (після першого обльоту бджіл): обробка 2-3 рази з інтервалом 5-7 днів; влітку: подвійна обробка з інтервалом 5-7 днів, перед основними медозборами. Восени подвійна обробка перед і після процедур підготовки бджіл до зимівлі (підгодівля, використання акарицидних препаратів).

Лікування бджіл

Розчин активованого препарату, із розрахунку

20 см3 на одну бджолосім’ю, додається до охолодженого 450-500 см3 (25-35 °С) цукрового сиропу (приготованого у пропорції 1:1). Лікувальний розчин задають бджолиним сім’ям способом рівномірного розпилення на рамки з обох сторін та на стінки вулика. Кількість обробок: від трьох до п’яти з інтервалом 5-7 днів, з дотриманням загальноприйнятих санітарно-ветеринарних вимог.

 

ПРОТРУЙНИК БРИГІД® – НАНОЗАХИСТ ВІД ШКІДНИКІВ

ТА ХВОРОБ

 

Протруювання – це перший і дуже важливий етап захисту сільськогосподарських культур від шкідників та хвороб, який дає змогу  зберегти від третини до половини усього врожаю.

У першу чергу, звичайно, аграріїв цікавить захист від хвороб, адже близько 60% усіх хвороб рослин зараз виникають з насіння та із заражених інфекціями ґрунтів. Накопичених інфекцій на полях цілком достатньо для розвитку хвороб у посівах за сприятливих погодних умов. Таким чином, навіть сіючи здорове насіння, можна через деякий час отримати хворі посіви.

Крім того, існує ціла група шкодочинних хвороб, які контролюються виключно протруйниками та здатні, за відсутності такого контролю, знищити 100% врожаю або навіть не отримати сходи. Це, зокрема, – сажкові хвороби (тверда, летюча, карликова, стеблова, пухирчаста та ін. сажки), кореневі гнилі (гельмінтоспоріозна, фузаріозна, офіобольозна, церкоспорольозна, ризоктоніозна та ін), а також пліснявіння насіння. Тому фунгіцидний захист насіння перед висівом є важливим профілактичним заходом, адже, як відомо, будь-яку хворобу вигідніше попередити, ніж згодом лікувати.

Про шкідників також забувати не варто, оскільки поля для них є незамінним середовищем існування, де за сприятливих для себе умов вони починають пошкоджувати і висіяне насіння, і проростки, і сходи. Особливо це стосується ґрунтових шкідників (личинки совок, жужелиць, хлібних жуків, хрущів, дротяники, несправжні дротяники та ін.), тому що протруювання є чи не єдиним способом контролю цих шкідників, а також способом захисту насіння від них.

Саме тому захист насіння найкраще проводити фунгіцидно-інсектицидний, причому дослідження науковців показали необхідність застосовування щонайменше трьохкомпонентних протруйників, що мають у своєму складі дві діючі речовини фунгіцидної та одну інсектицидної дії. Для того, щоб ефективність протруювання була максимальною, а насіння при цьому не отримувало зайвий стрес через фітотоксичний вплив самого протруйника, варто прискіпливо обирати препарат.

Враховуючи вищезгадані проблеми, виникла потреба створити економічний протруйник з абсолютною дією. Наша команда фахівців довго працювала над розробкою економічного нанопрепарату, підбираючи діючі речовини та їх концентрацію так, аби врахувати всі рекомендації науковців сфери агрономії.

Пропонуємо Вашій увазі високоефективний інсектицидно-фунгіцидний протруйник БРИГІД® – новий потужний продукт на ринку України, аналогів якому немає.

Протруйник БРИГІД® містить у своєму складі три  діючі  речовини:  тіаметоксам,  150  г/л,  тебуконазол, 50 г/л, азоксистробін, 50 г/л. Препарат застосовується проти хвороб насіння, проти кореневих грибів, а також збудників хвороб, які атакують рослину після проростання в перший місяць вегетації, таких культур, як: кукурудза, пшениця, ячмінь, тритікале та овес, а також комплексу ґрунтових та надземних шкідників.

Проте, для отримання якісних дружніх сходів рекомендуємо додавати до робочого розчину стимулятори росту на основі бурштинової або індолілоцтової кислоти, а  також  мікродобрива з фосфором або монофосфор, в яких цей елемент знаходиться в хелатній формі. А для кращої фіксації діючих речовин та інших елементів бакової суміші при протруюванні слід додавати силіконові ад’юванти-прилипачі на основі поліефірів триабо полісилоксанів.

Рекомендована норма застосування протруйника БРИГІД® для озимих та ярих зернових становить 0,4-0,8 літра на тонну насіння. Максимальна норма (0,8 л/т) застосовується у новітніх технологіях вирощування зернових, де посів  проводиться  на  кінцеву  густину стояння

 

 

ЗАХИСИТ РОСЛИН

при запланованому коефіцієнті кущення, близькому до одиниці. Коли строки посіву запізнюються або недостатня кількість вологи в ґрунті,

– норму застосування протруйника зменшуємо зважено, враховуючи обидва чинники. Зниження норми можливе навіть до 0,3 л/т.

Рекомендована норма застосування протруйника БРИГІД® для кукурудзи становить 0,81,5 (4,0)  літри на тонну насіння. Основні об’єкти шкодочинності: сажкові хвороби, дротяники, несправжні дротяники та підгризаючі совки.

Максимальна норма (4,0 л/т) застосовується лише за умови достатнього рівня забезпечення вологою, обробітку безпосередньо перед посівом, – не раніше, ніж за 3 доби до посіву; а також коли є підтверджене зараження поля сажковими хворобами та заселення значною кількістю ґрунтових шкідників. Використовувати важливо свіже насіння, а не минулорічні залишки.

Діюча речовина тебуконазол при тривалому зберіганні впливає на схожість насіння, тому застосування протруйника рекомендоване лише перед посівом культури. При застосуванні максимальної норми перед посівом можливе зменшення посівних кондицій (схожість та енергія) до 3% від показників насіння перед обробітком, отже максимальні норми слід застосовувати лише у складних випадках: коли в монокультурі кукурудзи прогнозоване значне ураження сажковими хворобами.

Норма застосування 4,0 л/т на початкових фазах розвитку кукурудзи до 2-3  справжніх листків впливає на інтенсивність розвитку культури, але посіви вирівнюються до фази 5-6-го листка. Видимі ознаки використання протруйника БРИГІД® (згідно з проведеними дослідженнями): коренева система більш розвинена у порівнянні з необробленим насінням рослин культури, відсоток схожих насінин та енергія не поступаються посівам, де протруйник БРИГІД® не застосовували.

Необроблене насіння

Насіння, оброблене протруйником

БРИГІД®, 4,0 л/т

Впродовж 3-х років досліджень ми маємо змогу спостерігати результати використання препарату на дослідницьких полях та на виробничих посівах у 2020 році. Препарат показав відмінну ефективність проти комплексу хвороб та шкідників на посівах зернових культур та кукурудзі. Як показала практика, – препарат добре тримається, не осипається, зафарбовує насінину.

Про дію протруйника БРИГІД® уже отримуємо позитивні відгуки від задоволених результатом сільгоспвиробників:

«В екстремальних умовах, що склалися для озимих зернових цьогоріч у вегетаційному періоді, препарат БРИГІД® показав свою конкурентну здатність,  порівняно  з  іншими  протруйниками. Осінь 2019 року була посушлива в деяких регіонах:  за  вересень  місяць  кількість  опадів  становила від 5 до 15 мм, що в 4-5 разів менше середньомісячних норм. Такі умови не могли не вплинути на стан посівів озимих. Рослини пішли в  зиму  ослаблені  та  недорозвинуті.  Суха  погода практично перейшла в зиму. Зима теж була екстремальною:  рослини  вегетували  майже  всю зиму, а погода сприяла саме для росту і розвитку хвороб  як  кореневої  системи,  так  і  наземної  частини.  Фунгіцидні  компоненти  ефективно  справились з кореневою гниллю, пліснявінням, фузаріозом та іншими хворобами в осінньо-зимовий період і, як наслідок, − рослини вийшли із зими в досить задовільному стані з розвинутою кореневою системою та сформованим кущенням».

Препарат БРИГІД® пройшов довгий шлях від ідеї, розробки, виробництва, реєстрації до результату і зараз чекає на Вашу увагу. Запорукою бездоганної якості та дії є той факт, що фахівці нашої компанії беруть участь у процесах контролю за виробництвом, надають консультації та супроводжують клієнтів з моменту вибору препарату до збирання урожаїв.

Протруйник БРИГІД® – вдале рішення для аграрного бізнесу!

Детальна інформація за телефонами:

+380 (67) 208 82 88; +380 (67) 313 65 77;

+380 (67) 900 47 11; +380 (67) 313 60 43 

Чим більше інформації надходить про глобальний карантин, тим більшу достовірність отримує твердження – світ зміниться після цієї напасті. Основою змін стане посилення соціальної та економічної автономності в усіх галузях нашого життя. Перш за все, це стосується двох галузей – охорони здоров'я і продовольчої безпеки людства. Необхідними змінами в охороні здоров'я займатимуться медичні фахівці. А ось що стосується продовольства, то про яку безпеку аграрної країни може йти мова, якщо близько 80% посівного матеріалу для фермерів та агрокомпаній постачається з-за кордону! Реальна продовольча безпека

Тому існує порівняно швидке і невитратне вирішення проблеми насінництва – створення мобільного насіннєвого заводу в господарстві.

Розглянемо головні принципи його створення. Незважаючи на компактність мобільного насіннєвого заводу, на ньому  повністю  дотримуєть-  ся ощадна пофракційна технологія виробництва сильного насіння. Ось ці принципи:

 

Мінізавод для ТОВ «Агріком Груп»

Нині маємо мобільний насіннєвий комплекс,  що є не тестовим прототипом,  а  вже  повноцінно працює як мінізавод. Замовник – ТОВ «Агріком Груп». Мінізавод у вересні 2019 року був запущений і перевірений у роботі на відповідність технології ощадної пофракційної «Технології виробництва сильного насіння Фадєєва». За результатами тестування мінізаводу було успішно підготовлене насіння озимої пшениці обсягом 500 тонн для кластера агрокомпанії в  Луганській  області та 150 тонн – для кластера в Чернігівській області. Також у Житомирській області на ньому підготували насіння чорної квасолі.

Технологія процесу на мобільному мінізаводі Технологія процесу підготовки посівного матеріалу на мобільному комплексі не відрізняється від стаціонарних насіннєвих заводів. Компонування обладнання на причепі було оптимально адаптоване для габаритів причепа вантажного автомобіля. Для обслуговування даного комплексу обов'язково потрібен автонавантажувач для транспортування вихідного посівного матеріалу і вже підготовленого насіння.

Вихідний посівний матеріал подається в приймальний бункер (1), далі за допомогою норії НФ-10 (2.1) висотою 6,7 м зерно надходить через стрічковий транспортер (3) на вертикальну калібрувальну лінію, яка складається з трьох ОКМФ-4 (очищувально-калібрувальних машин Фадєєва). 

 

НАУКА·ІННОВАЦЇ·ТЕХНОЛОГІЇ

 

Рисунок 3. Технологія процесу

на мобільному заводі

На  першому   калібраторі   відбираємо велике сміття за допомогою решіт або сит Фадєєва, у залежності від виду зернової культури. Отримане сміття відправляється в біг-бег

«Велике сміття».

Все насіння, що пройшло через сито/решето на калібраторі (4.1), потрапляє на калібратор (4.2). Тут насіння відбираємо у «Велику фракцію» – сходження з сита/решета, прохід на калібраторі (4.2), потрапляє на  калібратор  (4.3), де проходить відділення «Дрібної фракції» від

«Дрібного сміття». «Велику фракцію» за допомогою норії НФ-10 (2.2) висотою 4,1 м подаємо на ПВСФ-3 (пневмовібростіл Фадєєва) для сепарації за питомою вагою; важке насіння «Важка фракція» відправляється на ПБФ-5 (машина для протруювання насіння), де на поверхню насіння наноситься плівкоутворювальний  розчин з додаванням органічних, мінеральних фунгіцидів, інсектицидів, стимуляторів росту, мікроелементів і фарбувальний склад. «Легка фракція» з ПВСФ-5 подається в окремий біг-бег.

 

Потенціал і перспектива даного насіннєвого комплексу без усяких перебільшень колосальна. ТОВ «Завод «Фадєєв Агро» робить ставку на такі проекти, адже вони вкрай необхідні  для розвитку агропромислового комплексу України!

 

ТОВ  «Завод  «Фадєєв Агро»

Україна, м. Харків, вул. Армійська, 46/23 Тел.: (057) 780-91-13;

(050) 157-57-40;

(098) 892-55-59

 

У КОЖНОМУ ЗЕРНІ СИЛА І ЕНЕРГІЯ, ЯКУ ВИ ОТРИМУЄТЕ ВІД

ТЕХНОЛОГІЇ АЕРОМЕХ

Під час збору врожаю і підготовки зернових культур до зберігання дуже важливо точно виконати всі етапи післязбирального процесу. Одним з найбільш значущих кроків є очищення зерна. Воно дозволяє позбавити урожай від пилу і домішок, бур'янів, шкідників, сухої маси, відокремити насіння, а також якісно підготувати зерно до подальшого зберігання та переробки.

Універсальне   зерноочисне обладнання – сепаратори САД – має високу потужність, переробляючи практично всі типи і сорти зернових культур, бобових, олійних, технічних, дрібносім'яних трав і овочів. Сепаратор зерна може застосовуватися самостійно або в комплексі з іншими агрегатами, виконуючи повний процес переробки культур.

Компанія АЕРОМЕХ пропонує зерноочисні машини для різних цілей. У нас можна купити невеликі сепаратори САД-4 і САД-5 для малих господарств, а також зернові сепаратори САД-100 і САД-150, які більш продуктивні і незмінно ефективні.

Устаткування для очищення зерна заводу АЕРОМЕХ складається з декількох складових. Зерно надходить в бункер-живильник сепаратора САД. Завдяки вібролотку зерно рівномірно розподіляється  в камері сепарації по всій її ширині. Струменевий генератор зернового сепаратора САД потужними сформованими хвилями обробляє кожен елемент сепарованого потоку. При цьому відбувається очищення купи від пилу, легких домішок, дробленого зерна, насіння бур'янів та інших мінеральних і рослинних домішок. Поділ або сортування зерна на сепараторі САД відбувається на 5 фракцій. Найкраще і чисте зерно після очищення на сепараторі САД потрапляє в 2 та 3 фракції. У 4 та 5 фракції надходять дрібні домішки, подрібнене насіння і відходи різного походження. У режимі калібрування 2 та 3 фракції сепараторів САД – це повноцінний посівний матеріал, який отримано шляхом відбору зерна за питомою вагою.

Устаткування має надійний корпус, не має змінних елементів і точок змащення, тому здатне послужити довгі роки без збоїв у роботі. У пік сезону, коли очищення зерна ведеться багато годин поспіль, дуже важливо, щоб машини працювали чітко і злагоджено, адже кожен день простою може принести збитки для аграрного господарства. Ми пропонуємо надійну техніку, яка не вимагає дорогих витратних матеріалів або особливого догляду, вона дає максимальну ефективність, не забираючи значних вкладень.

Завод АЕРОМЕХ випускає також зерноочисні комплекси на основі  сепараторів  САД. Ви можете поставити будь-яке завдання, а ми його будемо вирішувати. Самохідні зерноочисні комплекси, норії, шнеки, решітні й пруткові скальператори для грубої очистки зерна – ось неповний перелік продукції заводу АЕРОМЕХ.

Сепаратор АероДинамічний САД – це сучасне і надійне зерноочисне обладнання. Інноваційні  рішення,  закладені в сепараторі САД, дозволяють вирішити масу проблем у сфері зерноочищення. Крім того, САД – це технологія отримання високоврожайного насіння. Перевірено часом.

 

Для формування гарантовано прибуткових врожаїв потрібні: сильне насіння ефективних сортів, добрива та засоби захисту рослин. Це – аксіома. Але не все так просто в екстремальних умовах посіву та вегетації. Особливо озимих культур. Перше, що потрібно для гарантії, – це гуміфікатор з бактеріями-антагоністами патогенів, що здатні подавляти ще і шкідників. Друге, а то й головне, – для посіву необхідно готувати СИЛЬНЕ насіння, каліброване на сучасному обладнанні завода Фадеєєва, або хоча б на мінікалібраторі. Також треба враховувати, що використання добрив без повноцінної інкрустації насіння та листкового підживлення і захисту рослин перед зимою – це до половини коштів – на вітер. Сезон 2019-2020 року (як і попередні) показав, що використання тільки добрив може приносити в умовах півдня лише збитки, а в умовах середнього та північного регіонів – значний недобір врожаю та його якості.

 

Агрохімічний аналіз показує, що достатньої кількості елементів живлення в легкодоступній формі в ґрунті майже не буває, тому для отримання високого врожаю під озиму пшеницю необхідно вносити не лише мінеральні та органічні добрива, але й різні біодобавки, корисні мікроорганізми, фітогормони, амінокислоти, полісахариди-інкрустатори та пролонгатори корисної дії бакових сумішей.

Слід пам'ятати, що тільки при поєднанні мінеральних і органічних добрив, використанні нових ефективних сортів, калібруванні і підготовці насіннєвого матеріалу, внесенні рідких комплексних NP чи NPK добрив під час посіву, листкових підживлень та ефективного захисту рослин ми отримаємо гарантовано прибутковий врожай і збережемо поле та навіть підвищимо його родючість для наступних врожаїв.

Препарати АБК™ технології враховують всі потреби озимих культур від інокуляції та інкрустації насіння до вегетації перед зимою.

Наскільки доцільно використовувати елементи  АБК™  технології  восени  цього  року, хай показують документальні фото.

 

Необхідно розуміти, що для формування врожаю зерна в 10 ц/га необхідно: 25-35 кг азоту; 11-13 кг фосфору; 20-27 кг калію; 5 кг кальцію;

4 кг магнію; 3,5 кг сірки; 5 г бору; 8,5 г міді; 270 г заліза; 82 г марганцю; 60 г цинку; 0,7 г молібдену.

Оптимальна доза добрив повинна враховувати не тільки високий урожай, але й загальну агроекологічну ситуацію у взаємозв'язку з економічною ефективністю. А економічна доцільність основних добрив – це обов’язкове використання стартових рідких добрив на насіннєве ложе під час посіву.

 

Сезон 2019-2020 року. 5-6 т/га зернових з майже  повним  АБК™  –  на  півдні,  3  т/га  з  неповним АБК™ – на жорсткому півдні (фото 10), де й 3 ц/га (фото 11) не багато хто з фермерів збирав… Збирати за допомогою АБК™ зимуючого та ярого гороху по 28-36 ц/га в Запорізькій, Херсонській областях – це теж вже не диво навіть для цього року.  А  в  Білгород-Дністровському  фермер  Венгерчук за допомогою ще і технології Овсинського зібрав ярого гороху 15 ц/га, то все таки це маленьке чудо.

Фермер Запорізької області Бедрик Андрій зібрав при 50-70 мл опадів за всю вегетацію пшениці сорта Центилівка 57 ц/га (фото 2), але сорт Єсаул дав лише 38 ц/га в однакових умовах, з АБК.  Отже,  і  сорт  має  значення!  На  інших  сортах, та й технологіях, при таких умовах про подібні результати лишається лише помріяти.

 

Коли фермер Гуменюк С.П. у Херсонській області вже 4-й рік поспіль радіє все кращому стану соняшника (фото 1, 3) та кукурудзи, нуту – це зобов'язує і нас працювати надалі ще краще, доводити до полів органічний цинк та інші карбоксилати. Половина препаратів АБК™ мають ознаку «органік стандарт» і на полі працюють із більшою стійкістю і проти заморозків, і проти виснажливої спеки в порівнянні з хімією. І горох – 3 т/га без поливу! 

А це (фото  4)  – коли вже і здивування немає  у людей. Фермер Венгерчук В.І. вже все перевірив,  а  Самойленко  І.А.,  гість,  ключовий  фахівець шанованого видання «ЗЕРНО», і не розу-  міє – як так можливо вилікувати сливи (груші, яблоні, абрикоси, персики) лише органічними препаратами від грибкових, бактеріальних та вірусних хвороб (а це Plum pox potyvirus (PPV), Erwіnia amylovora (Burill) Winslow et al, Р. syringae pv. morspruпorum та ін.) і врятувати сад від багаторазових весняних заморозків, що  доходи-  ли до -11оС. Тоді розумієш, що АБК™, у першу чергу,  потрібно  і  там,  де  вже  нічого  не  допомогає.  А  коли  згадуєш  результати  –  11-15,6  т/га озимої пшениці, 100,2 ц/га сої, 22 т/га кукурудзи, 72  ц/га  і  більше  насіння  ріпаку,  129  т/га  томатів, 92 ц/га озимого ячменю, 60 ц/га насіння соняшнику (це досягнення 2019 р.), то виникає лише одне  питання:  де  бажаючі  досягти  і  перевищити ці показники? Чекаємо і від колег по темі – як виживати аграріям в надскладних умовах? 

Наш  молодший/старший   науковий  працівник. Не лише слива та персики, а й найбільші ягоди (фото 5, 7) теж виглядають з органічним АБК™ на славу! А дарунок від лідера органістів по асортименту культур Дяжука Р.У., директора ТОВ «Дунайський Аграрій», надихає! А смак – всім радимо в чергу вставати!

P.S. поки верстався номер, к.б.н. Деревянко надав  таку  інформацію  та  фото:  у Чернігівській області попередня копка картоплі сортів Белла роса,  Сувенір  Чернігів-  ський та  ін.,  показала  на  контролі  урожай 138,6 ц/га, з одним елементом АБК™ – 141,2 ц/га; з оптимальним комплексом 183,6 ц/га; з бактеріальним удосконаленням – 204,8 ц/га (фото 8, 9). Це  лише  попередні  результати,  але  варто  звернути увагу і перед посівом озимини.

Більше за тел.: 067-404-63-99; 050-318-8016;     097-386-0850 

НАТУРАЛЬНЕ ЯБЛУКО® – ПЕРЕВАГИ ВИКОРИСТАННЯ

 

Понад десять років тому декілька фахівців у сфері плодорозсадництва почали прокладати абсолютно  новий  шлях  у  напрямку  сортової інновації. Незважаючи на початкові труднощі, ініціатива принесла великий успіх та заручилась підтримкою серед численних фахівців.

 

Що ж насправді представляє собою Програма Натуральне Яблуко®?

Якщо б потрібно було підсумувати суть програми в кількох словах, то Натуральне Яблуко®

– це система вирощування нових, стійких до хвороб сортів, характерними ознаками яких є відмінний смак, висока врожайність і товарність плодів, а також хороша лежкість. Крім цього всього Програма є комплексною, розгалуженою системою з особливою філософією.

Фахівці програми в тісному контакті співпрацюють з провідними світовими науково-дослідними центрами та інститутами селекції, в яких проводяться визначальні дослідження в області резистентності та селекції, і поставляють на європейський ринок найкращі, елітні сорти.

 

Чому для яблук настільки важливою є резистентність, стійкість до хвороб?

Одними з найбільш серйозних хвороб яблук  є парша та борошниста роса. Більшість циклів захисту рослин спрямовані саме проти цих хвороб. Деякі чутливі до цих хвороб сорти потрібно обприскувати навіть до 21-23 разів! Крім того, для обприскування, як правило, використовуються сполуки, які поглинаються та не виводяться з плодів повністю. Залишок хімічних речовин у плодах залишається нижче межі за умови правильного використання пестицидів. Але про вплив «коктейлів» цих хімічних речовин на організм людини достовірних даних немає.

Тому важливою є резистентність. Стійкі до хвороб сорти достатньо обприскувати 4-7  разів, і не потрібно використовувати активні речовини, що поглинаються плодами. Захист рослин у такому випадку є набагато дешевшим, а яблука більш здоровими. Для фермера це вигідно, оскільки він має можливість вирощувати яблука з нижчою собівартістю та отримати більший прибуток, споживач залишиться задоволеним, отримуючи дійсно здорові фрукти, а виробництво не забруднює довкілля. Не все одно, в якому стані ми залишимо навколишнє середовище для майбутніх поколінь.

 

Які сорти включені до Програми «Натуральне Яблуко®»?

Луна®, Сіріус®, Оріон®, Ред Топаз® і Розела®. Перші три – жовтого кольору, останні два

 

Програма «Натуральне Яблуко®» є свого роду напрямком органічного вирощування?

Сорти Програми підходять як для традиційного, так і для органічного вирощування. Дея-   кі з наших виробників вирощують ці нові сор-   ти виключно в рамках органічного садівництва   і за допомогою цих сортів можуть зробити це набагато простіше. Резистентні сорти роблять органічне вирощування простішим та відкривають виробникам нові можливості у сфері прибуткового вирощування фруктів. У 2017 році компанія-плодорозсадник ДП «Голланд Плант Україна» запустила новий, перспективний проект «Натуральне Яблуко БІО», покликаний популяризувати промислове органічне вирощування яблук. Зацікавленість виробників у цьому проекті виявилась неабиякою, тому вже зараз можна ділитись спостереженнями та досвідом.

 

Як з іншими видами плодових? Є якісь новинки крім сортів яблук?

Компанія розвиває надзвичайно затребувану вишневу програму Уйфегертої Фюртеш®. Угорський сорт вишні є надзвичайно перспективним та цінним, тож надзвичайно популярним серед українських садівників.

Палітру сортів було розширено світовою новинкою – сортом сливи Topend Plus®. Цей  сорт толерантний до вірусу Шарки, дає високий врожай, а плоди надзвичайно смачні з високим вмістом цукру.

Однією з головних переваг високоякісних саджанців резистентних сортів є те, що їх використання дозволяє дешевше виробляти продукцію завдяки стійкості сортів до парші. До того ж вирощена продукція є більш екологічною.

 

ДП «Голланд Плант Україна» є добре відоме завдяки інноваційному підходу до вирощування продукції, впровадженню передових технологій і чіткому дотриманню тенденцій ринку, що дозволяє значно розширити потенціал садівничої галузі та поліпшити можливості кожного окремого садівника.

 

Голланд Плант є підприємством із замкнутим циклом виробництва. Саджанці вирощують як способом зимового щеплення (переважно для виробництва якості «кніп-баум»), так і літнього брунькування (для виробництва «кронованих однорічок»). На сьогоднішній день саджанці компанії успішно ростуть і  плодоносять  практично  по  всій  території України.

 

З питань придбання саджанців, консультування та більш детальної інформації звертайтесь:

+38 050 372 61 23, +38 050 372 55 74

Координатор проекту:

+38 050 372 1729

 

ДП «Голланд Плант Україна» вул.  Концівська, 17,  с. Тарнівці,

Ужгородський р-н, Закарпатська обл., Україна, 89420

+38 (0312) 45 02 09

 

Протягом останніх декількох років у свинарстві відмічається тенденція росту кількості народжених поросят у гнізді, що, у свою чергу, робить період лактації для свиноматки більш проблемним.

У таких умовах підтримка шлунково-кишкового     тракту свиноматки є ключем для здоров'я самих свиноматок і поросят, що знаходяться в її гнізді. ДОСТО орегано в кормі лактуючих свиноматок сприяє стабілізації          кишечника,     покращує засвоюваність корму і підвищує продуктивність. Крім того, забезпечує захист свиноматок і поросят від кишкових патогенів і паразитів.

Натуральне ефірне масло ДОСТО орегано в кормі лактуючих свиноматок

 


 Здоров'я свиноматок має прямий вплив на поросят. Здорові свиноматки виробляють молоко кращої якості, яке є джерелом білків, жирів і вуглеводів для поросят. Перше молоко (молозиво) є найбільш багатим цілою низкою компонентів, що беруть участь у неонатальному розвитку імунної системи поросят. Свиноматки зі стабілізованою кишковою мікрофлорою сприяють більш високому гігієнічному статусу гнізда, значно скорочуючи ризики контамінації поросят кишковими патогенами і паразитами.

Місцева антибактеріальна та імуностимулююча дія ДОСТО орегано у травному тракті сприяє значному підвищенню засвоюваності корму. Якщо своєчасно ввести в корм свиноматки ДОСТО орегано, можна забезпечити кращу живу вагу новонароджених поросят і збільшити її молочну продуктивність.

У той же час ДОСТО орегано запобігає передачі патогенної мікрофлори через фекалії свиноматки. ДОСТО орегано надходить поросятам через молоко свиноматки. Це забезпечує захист кишечника новонароджених і значно скорочує випадки діареї, підвищуючи вагу відлучених поросят.

Поліпшення  якості   молока і відчутна економія на ветеринарних препаратах сприяє економічній доцільності застосування ДОСТО орегано.

 

Неонатальна діарея поросят

 

Діарея в неонатальний період розвитку поросят є однією з частих причин загибелі тварин в цей період і має масу негативних наслідків на їх подальший розвиток в період дорощування і відгодівлі.

Захворювання в перші тижні життя призводять до дегідратації і порушень у жировій тканині поросят. Це може стати причиною зниження ваги при відлученні і більш тривалого періоду відгодівлі.

 

Здоров’я кишечника поросят

 

Бактеріальна діарея в період неонатального розвитку поросят зустрічається досить часто. Нерідкою причиною діареї в перший тиждень життя стає Escherichia coli.

 

У більш старших поросят порушення травлення найчастіше виникають внаслідок кокцидій, невеликих паразитів, які переважно розмножуються в клітинах слизової оболонки кишечника.

У  процесі  свого  життєвого циклу кокцидії утворюють ооцисти, які виходять  назовні з фекаліями інфікованої тварини. Таким чином відбувається швидке зараження поросят вже незабаром після народження.

Натуральне ефірне масло орегано має  антибактеріальні властивості проти широкого    спектра    грампозитивних  і грамнегативних бактерій. Дуже складна суміш  активних компонентів натурального ефірного масла орегано вступає во взаємодію з клітинною мембраною, викликаючи загибель бактеріальних клітин патогенної мікрофлори.

У випадку зі спороутворюючими паразитами, такими як кокцидії, натуральне  ефірне масло орегано порушує їх життєвий цикл, а саме:

до діареї.

Для цільової  профілактики, а  також  швидкого  реагування  у випадках виникнення діареї у підсисних поросят рекомендується пероральне застосування ДОСТО Емульсії: 2 мл на третій день життя, або невідкладно у випадку виникнення проблеми.

 

Кокцидіоз підсисних поросят

Кокцидіоз часто проявляється в період 7-21-денного  віку поросят.

 

Основним збудником кокцидіоза є Isospora suis, облігатний внутрішньоклітинний паразит, який розмножується всередині епітелію слизової оболонки кишкового тракту.

Висока захворюваність діареєю і зниження живої ваги призводять до економічних втрат, що негативно впливає на свинарство в усьому світі.

 

Ефективність нашого ефірного масла забезпечена за рахунок його якості та походження. Ми гарантуємо 100% натуральне походження ефірного масла ДОСТО орегано. Наші продукти не синтетичні і не «подібні натуральним», вони повністю натуральні.

ДОСТО орегано вирощується нашими фермерами згідно із сертифікованим процесом виробництва. Ми обирали  наше  орегано з більш ніж 150 рослин сімейства орегано, приділяючи особливу увагу якісному і кількісному складу ефірної олії цих рослин.

 

Весь процес виробництва, від насіння до кінцевих продуктів, знаходиться під строгим контролем. Ми гарантуємо якісний і кількісний склад свого масла і продуктів кожної партії.

Ми даємо індивідуальні рекомендації щодо  кожного запиту про застосування ДОСТО орегано.

 

ВАЖЛИВІСТЬ ОБ`ЄКТИВНОЇ ОЦІНКИ СТАНУ ТІЛА СВИНОМАТКИ

Точне визначення кондиції тіла свиноматки збільшить продуктивність всієї свиноферми.

 

 

Утримання свиноматок у належний вазі – є однією з основних задач на свинофермі. Якість та кількість корму, що з`їдає свиноматка, напряму впливає на її продуктивність, на якість молока, на здоров`я самої свиноматки та її потомства. В усьому світі,  зазвичай,  годують  свиноматок, виходячи із суб`єктивних цілей, і на кожній

фермі своя «ідеальна» кондиція.

Те, що на одній фермі вважається належним станом, на іншій може сприйматися як відхилення від норми.

Та уявіть, якби оператор ферми регулював температуру в приміщенні зі свиноматками, ґрунтуючись на своїх суб'єктивних відчуттях. Це було б неправильно. Тому в приміщенні встановлені датчики температури, термостати, контролери, завдання яких підтримувати задану температуру об'єктивно. Так само і з визначенням кондиції тіла свиноматок – вгодованість можна визначати «на око» або «навпомацки», а можна, використовуючи механічні або цифрові прилади, які покажуть точну інформацію. До того ж, об'єктивний показник стану тіла свиноматки економічно ефективніший та дозволив би забезпечити необхідну

стандартизацію в усіх господарствах.

В Університеті штату Північна Кароліна, США, був розроблений новий об'єктивний інструмент для кількісного визначення стану тіла свиноматки.

«Худі та занадто товсті свиноматки знижують прибутковість»,доктор Марк Кнауер, спеціаліст з розведення свиней в Університеті штату Північна Кароліна, США.

Каліпер – механічний простий та надійний інструмент

За його допомогою проводиться точне вимірювання кондиції тіла свиноматки, незалежно від рівня досвіду співробітників ферми.

Виготовлений із нержавіючої сталі, без електроніки та датчиків, без батарейок (рис. 1).

Механізм дії Каліпера засновано на спостереженні, що в міру того, як свиноматка набирає або втрачає вагу, жир та м`язи, відбувається зміна фізіологічної форми її спини.

Каліпер дає чітке розуміння, в якому фізичному стані зараз знаходиться свиноматка,      та      дозволяє      персоналу одразу реагувати відповідним чином – догодовувати чи зменшувати порції корму.

 

Проводячи свої дослідження, Др. Кнауер використовував прототип Каліпера зі  шкалою по всьому краю (рис. 3). Експериментальним шляхом він визначив, які позначки на шкалі відповідають певній кондиції тіла свиноматки, вимірюючи спину свиноматки в різних місцях. В результаті дослідження він визначив, що спину свиноматки достатньо вимірювати на останньому ребрі, аби визначити її кондицію.

Для вимірювання кондиції «на око» потрібен достатньо кваліфікований персонал, аби точно визначати ступінь вгодованості свиноматки. Та уявіть ціну помилки такого способу – спеціаліст

перегодує або знизить об`єми раціону свиноматки, в результаті виробничі показники знизяться, а за ними і прибутковість всієї ферми.

Вимір за допомогою УЗ сканера – ще один    з методів визначення правильної кондиції тіла свиноматки. Існують різні типи сканерів з різним програмним забезпеченням. А передача та збереження даних в системі потребує гарного сигналу Wi-Fi. Такий електронний пристрій з датчиком вимагає серйозної відповідної кваліфікації персоналу для зчитування та аналітики інформації. До того ж, рекомендується робити декілька вимірів для отримання точних результатів.

 

Результати дослідження показали, що вимірювання за допомогою Каліпера вимагають вдвічі менше часу, ніж використання УЗ апарату, та майже стільки ж часу, що й вимір «на око» (таблиця 1).

Якщо свиноматка ожиріла, це підвищує витрати на годування і погіршує її репродуктивну функцію. Коли свиноматка,  навпаки,  худа, це призводить до відсутності охоти, порушень травлення тощо.

Тому створення рентабельних, об'єктивних інструментів стану тіла дозволить виробникам оптимізувати витрати на корм та максимально покращити продуктивність.

 

СУЧАСНІ СИСТЕМИ І СПОСОБИ ГНОЄВИДАЛЕННЯ

 

Будь-яку  тваринницьку ферму або свинарник неможливо уявити без останнього етапу – видалення продуктів життєдіяльності тварин. Саме тому, ще під час будівництва, реконструкції та експлуатації тваринницьких комплексів або свиноферм серед багатьох технологічних процесів особлива увага приділяється гноєвидаленню.

Незалежно від того, будують корівник, свинарник чи приміщення для утримання птиці, систему гноєвидалення починають закладати ще на стадії фундаменту. Залежно від обраного типу системи облаштовують підлогу приміщення і будують лагуни/ванни для зберігання гноївки або майданчики для сепарації та зберігання твердого гною.

Забезпечення  своєчасного видалення гною є одним з головних умов високої продуктивності при стійловому утриманні тварин в закритих приміщеннях. Гноєвидалення відноситься до одних з найбільш трудомістких і складних технологічних процесів у тваринництві, які безпосередньо впливають на стан тварин, на комфортність умов їх закритого змісту, на загальний рівень гігієни в приміщенні. Правильно  підібраний  варіант системи

«гноєвидалення» істотно знижує вміст в повітрі шкідливих азотистих газів, значно покращує загальний мікроклімат у приміщенні, підвищує всі основні показники ефективності. Існуючі технічні засоби вітчизняного         виробництва   для систем  видалення,  збору, збереробки та утилізації гною і гноєвих стоків на сьогодні є малоефективними і екологічно небезпечними.

Приміром, ще відносно не так давно була популярною система гідрозмиву: для неї доцільно встановлювати повністю або частково щілинну підлогу. Ця система хоча й вважається гігієнічною, втім, популярною була переважно на маленьких фермах, адже потребує великої кількості води для змивання маси до гноєсховищ. Тож через великі економічні витрати її останнім часом застосовують дедалі рідше.

Як на свинарських, так і молочних фермах поширеною є самопливна система гноєвидалення. Для неї також потрібна щілинна підлога (або скреперна установка за суцільної підлоги) й ванни. Крізь щілини гноївка потрапляє в розташовані під підлогою ванни. Під час видалення наноси, встановлені в гноєсховищі, відкачують гноївку з ванн і переганяють до лагун для зберігання або безпосередньо до цистерн для вивезення на поля.

Якщо ж підлога суцільна – гноївку з приміщення до ванн або інших ємностей видаляє дельта-скрепер. Далі – принцип видалення такий самий,  як і за самопливної  системи. Ці дві системи рекомендовані для корівників із безприв’язним утриманням худоби. За прив’язної системи використовують переважно скрепери з видаленням твердого гною каналами в підлозі.

Комплектація систем видалення гноївки – це ванна для накопичення, труби і клапани, а також насоси для закачування гноївки в сховища (а для скреперної системи – потрібне ще й додаткове обладнання).

Сепаратор для відділення рідкої фракції гною від твердої

потребує великих затрат праці та значної кількості води.

У великотоварному тваринництві використовуються  різні види очисних систем. Для кожної ферми можна підібрати оптимальний варіант, що враховує вид матеріалу підстилки (гумові покриття), тип застосовуваного харчування і пиття, вік тварин. На сучасних фермах застосовуються різні види систем видалення гною, у тому числі механізовані.

 

Особливості гноєвидалення у ВРХ

В Україні для гноєвидалення в корівниках як  для дійного стада, так і для молодняка найчастіше використовують шибера зі стоком, де гноївка зберігається тимчасово. Від того, за якою технологією або процедурою її  видаляють із приміщень та переробляють або вивозять на поля, залежить як санітарний стан корівників, здоров’я тварин, так і ефективність молоковиробництва зокрема.

Гній ВРХ різниться, перш за все, за вмістом сухої речовини (СР): у дійних корів 7–9% СР; молодняку 10–11% СР. За зберігання рідкої  маси  гною на ній утворюється кірка, яка переміщається поверхнею. Тому перед відкачуванням таку гноївку слід гомогенізувати (перемішати). Адже якщо цього не зробити або перемішати погано, під час відкачування рідкої фракції в ній підвищується вміст СР у залишковій масі, через що ускладнюється процес її видалення.

Особливо це стосується рідкої маси гною молодняка: високий вміст сухої речовини значно погіршує її транспортування та перемішування.

Неправильно    спланована система гноєвидалення на фермі може стати причиною замерзання або блокування маси гною в установці, що, у свою чергу, призводить до великих проблем!

Існує декілька методів самопливу рідкої гноївки каналами до ванн-накопичувачів. У разі стікання в поперечний канал із накопичувачем для рідкої маси гною, вона потрапляє в розрахований за розмірами поперечний канал. Звідти рідка маса переміщається через підйом/підвищення в глибокий накопичувач. За потреби гноївка залишається в накопичувачі та перемішується за допомогою стаціонарного заглибного міксера. Вертикальний насос перекачує рідку масу гною в кінцеве сховище та за допомогою рідкого гною з додаванням води промиває поперечний канал.

За іншою системою рідка маса стікає в кільцевий канал. Далі міксер, що глибоко встановлений у каналі, починає працювати; відбувається циркуляція і маса гомогенізується. А вже вертикальний або заглибний насос перекачує рідку фракцію в кінцеве сховище для зберігання. Таку систему часто застосовують у зовнішніх стоках.

Важливо пам’ятати, що ємності сховища для гноївки мають бути розраховані не менше ніж на 6 місяців зберігання! При цьому слід брати до уваги, що крім гною там також міститиметься промивна та дощова вода. Тому для ВРХ діє розрахунок: 3,8 м3 виходу гною кожні 6 місяців на

1 гол. – GV (згідно з KTBL). Наприклад, 500 гол. дійних корів х 1 GV x 3,8 м3 = 1900 м3 необхідного об’єму для зберігання (https://siydobro.com).

Швидке й просте наповнювання цистерни для транспортування гноївки забезпечує високу продуктивність усієї системи гноєвидалення на фермі. Якщо транспортування забирає багато часу, то в такому разі слід подбати про резервні ємності.

Приземне внесення гноївки запобігає втраті азоту в ґрунті, що негативно впливає на клімат і, між іншим, коштує фермерам чималих грошей!

Для досягнення максимальної ефективності варто використовувати шлангові аплікатори, які забезпечують точне розподілення рідкої маси гною. Процес сепарації гноївки доцільно проводити в господарствах із поголів’ям від 150 дійних корів. У певних випадках вигідно показали себе мобільні сепараторні установки, які можна використовувати універсально.

Вміст сухої речовини твердої фракції гною становить до 35%, тому після сепарації її можна використовувати як підстилку для боксів відпочинку тварин. Завдяки цьому відпадає потреба витрачати кошти на збирання та зберігання соломи на підстилку.

До того ж об’єм сховища  для зберігання фільтрату на 15% менший, ніж для невідокремленої гноївки. А залишкова рідка маса гною краще придатна для удобрення пасовищ та кормових угідь.

 

Насоси та змішувачі для системи гноєвидалення

 

 

Занурювальний насос

 

Вертикальний насос

 

Занурювальний змішувач

 

Ротаційний насос

 

Особливості гноєвидалення у свиней

Останнім часом на сучасних свинокомплексах і свинофермах України почали широко впроваджувати самопливну систему періодичної дії без використання води, яка була розроблена і добре зарекомендувала себе. За використання цієї системи гній видаляєтся через спеціальні накопичувальні ванни по ПВХ-трубам в гноєзбірник, який розташовується поблизу приміщення, потім перекачується в гноєсховище або очисні споруди.

Досвід застосування такої системи на фермах і комплексах з виробництва свинини засвідчив, що її ефективність залежить від рельєфу місцевості, розміщення ванн та каналізаційних труб.

Якщо рельєф місцевості, де розміщена свиноферма, має незначні перепади висот,  то  в такому випадку система самопливного видалення стоків від приміщення до гноєсховищ будується без проміжних станцій, що перекачують гній. Така система може застосовуватися в приміщеннях без підстилки або з невеликою кількістю дрібно нарізаної соломи. У такому разі рекомендують для каналізації в першому випадку використовувати труби діаметром 200 мм, а в другому – діаметром 315 мм.

Важливою складовою технології промислового свинарства є утилізація гною, від якої залежить вихід та якість гною як органічного добрива та чистота навколишнього середовища.

На свинофермах й комплексах гнойові стоки розділяють на тверду і рідку фракції механічним і гравітаційним способами. Механічний  спосіб   використовують на свинарських підприємствах потужністю 12 тис. свиней і більше, а гравітаційний – на всіх інших. Засоби механічного розділу  рідкого гною повинні забезпечувати отримання твердої фракції вологістю не більше 85%, а гравітаційного – не більше 96%.

Наступним етапом є карантинування гною протягом 7 діб; компостування гною активним (7-8 діб) або пасивним (2  міс.  в теплу пору року і до 3 міс. в холодну) способами для знезараження і дегельмінтизації; знезараження рідкої фракції гною в секційних ставах-накопичувачах (до 8 міс.); використання його як органічного добрива на полях. На останній стадії використовують мобільні транспортні засоби, обладнані пристроями для внесення в ґрунт рідкої або твердої фракції гною.

 

EISELE: провідна європейська компанія з постачання сучасного обладнання для гноєвидалення

Серед пропозицій на  ринку технічного обладнання для українських ферм особливо важлива техніка німецького виробнника. Хоча для України це й новачок, та європейським фермерам фірма

«Eisele» (Franz Eisele und Söhne GmbH und Co. KG Pumpen und Maschinenfabrik) відома вже понад сторіччя.

Це традиційна для Німеччини сімейна фірма, яка з 1887 р. виробляє обладнання для сільського господарства. Нині по всьому світу вона постачає насоси й міксери для ферм, біогазових установок, а також комунальних потреб. Цікаво, що засновник фірми – Франц Айзеле – за освітою був каретним майстром, але дуже полюбляв сільське господарство. Свої навики він застосовував для вдосконалення на той час складної в роботі та погано обладнаної сільськогосподарської техніки. Так, згодом компанія починає виробляти, продавати й ремонтувати насоси, крани, електродвигуни.

Після Другої світової війни підприємство поступово виходило з кризи, налагоджувало виробництво та почало будувати перший мобільний

відцентровий насос. Технічна досконалість цих насосів дала їм змогу працювати в складних умовах експлуатації. Ще одні інновації 1982 року практично увічнили фірму серед виробників сільськогосподарського обладнання: занурювальні моторизовані міксери й насоси. При цьому роторні й вертикальні насоси компанії також користуються популярністю не лише у фермерів, а й у будівельних та комунальних компаній.

Традиційно німецькі виробники приділяють багато  ува-  ги технічному вдосконаленню своєї         продукції.                    Враховуючи те, що будь-яка  техніка  може з різних причин вийти з ладу, німецькі інженери розробляють спеціальні структури елементів, використовуючи якісні матеріали,          аби      забезпечити швидкий ремонт і відновлення працездатності виробу безпосередньо на місці експлуатації. У разі виникнення питання щодо вибору техніки для своєї ферми, слід враховувати, що насоси для гноєвидалення працюють у важких умовах, контактуючи з агресивним середовищем. Вони можуть робити цілодобово, тому це мають бути надійні помічники у такій брудній справі. Тож обирайте для свого господарства лише якісне обладнання, що прослужить вам довгі роки.

 

СІМ КОНТРОЛЬНО-КРИТИЧНИХ ТОЧОК ДЛЯ ІДЕАЛЬНОГО СИЛОСУВАННЯ

В економіці молочного виробництва важливою  є увага до деталей під час виготовлення силосу. Кілька днів роботи закладають основу прибутковості господарства на весь рік.

Експерти галузі – Іван АЙСНЕР, технічний менеджер з інокулянтів компанії Chr. Hansen, та Леонід КОШОВИЙ,   продакт-менеджер   з   інокулянтів   компанії   AVA Group, поділилися сучасними методами менеджменту силосування, які сьогодні застосовуються в розвинених країнах Європи та США.

 

Близько 50-60% витрат молочного господарства припадає на корми. Силос – це, здебільшого, єдиний корм, виробництво якого фермер може особисто проконтролювати.

Якість силосу залежить від цілої низки ключових (контрольно-критичних) точок (ККТ) під час збору зеленої маси та подальшого силосування, які ми розглянемо детальніше.

 

ККТ 1: Безпека понад усе

Безпека завжди повинна бути на першому місці. Усі працівники, які беруть участь у силосуванні, повинні носити захисний одяг.

 

ККТ 2: Ухвалення рішення та своєчасний збір врожаю

Важливо встановити процес ухвалення рішень: хто має повноваження вирішувати, коли розпочати, вчасно змінити або припинити процес силосування?

Щоб максимально використати потенціал поля, важливим є досягнення балансу між урожайністю (кількістю) та засвоюваністю (якістю).

Саме тому важливо вибрати оптимальний час для збирання врожаю.

При балансі між тоннажністю та засвоюваністю кукурудзяного силосу потрібно враховувати оптимальний вміст сухої речовини (СР) зеленої маси при заготівлі.

Вміст СР рослини тісно пов'язаний зі стадією дозрівання кукурудзи. Оптимальний етап дозрівання – між 2/3 та 3/4 так званої «молочної лінії». Оптимальний вміст сухої речовини люцерни та трав для силосування – 35-45%. Зниження вмісту СР збільшує ризик небажаної ферментації та збільшує втрати СР за рахунок посиленої ферментації. Більш високий вміст СР ускладнює ущільнення, продовжує аеробну стадію ферментації (збільшує втрати СР), збільшує ризик швидкої вторинної ферментації під час згодовування.

 

ККТ 3: Теоретична довжина різки (ТДР)

Оптимальна довжина різки варіюється залежно від виду рослини та вмісту сухої речовини.

Вона завжди регулюється механізмом у комбайні. Але слід перевіряти, що справді потрапляє до бункера, а не сподіватися на показники на шкалі. Постійно перевіряйте довжину різки, комунікуйте з механізаторами, якщо є потреба – переналаштовуйте.

Занадто велика довжина подрібнення ускладнює трамбування і збільшує ризик сепарування загальнозмішаного раціону під час згодовування. Замала ж довжина призводить до зменшення кількості ефективної клітковини та збільшує ризик ацидозу рубця.

Рекомендована ТДР для кукурудзяного силосу в США становить приблизно 19 мм.

 

ККТ 4: Ступень подрібнення зерна

У деяких європейських регіонах кукурудзяний силос не є основним кормом у раціоні. Він розглядається як енергетичний компонент, доповнюючи сінаж люцерни або сінаж злакових, які виступають джерелом клітковини. Якщо кукурудзяний силос не є основним кормом у раціоні, рекомендована ТДР становить приблизно 5-7 мм. Для більшості інших об’ємистих кормів довжина різки може варіювати від 6 до 10 мм, залежно від того, скільки силосу міститься в раціоні. У свою чергу 10 мм ТДР основного корму  в раціоні вважається гарною добавкою для підтримки функції рубця.

Для того, аби крохмаль, джерелом якого є зерно кукурудзи в кукурудзяному силосі, був доступним для ферментації в рубці, налаштовувати механізм подрібнення необхідно таким чином, аби зазор був мінімальним. Що менше нерозплющеного зерна залишиться – то більша ефективність, адже кожна нероздавлена зернина вміщує енергію, яка проходить незасвоєною.

 

ККТ 5: Трамбування та зберігання зеленої маси

Кисень – це ворог. Пам'ятайте, що небажані для силосування мікроорганізми, такі як дріжджі і цвіль, є аеробами, і будуть розмножуватися, поки у траншеї присутній кисень.

Саме тому важливо звертати увагу на трамбування та укривання врожаю в процесі силосування. Правильний баланс між швидкістю наповнення і місткістю укладається в «правило 400»: вага трактора (в кг) = 400 х 1 тонну корму на годину.

Якщо трамбування проведено неналежним чином, ви втратите поживні речовини, а також спричините великий ризик псування силосу через присутність залишкового кисню у траншеї. Тож за можливості краще подвоїти потужність трамбування: при правильному ущільненні (скажімо, при переміщенні від 250 до 285 кг/м3) ви можете збільшити місткість траншеї майже на 15% (а бетон коштує дорого!).

Не можна недооцінювати важливість траншеї. Адже саме від її якості залежить, як збережеться силос: ущільнення, герметизація, захист тощо.

Розмір траншеї повинен бути таким, аби ви перетнули всю відкриту поверхню силосу за один, максимум – за кілька днів, щоб уникнути тривалого аеробного впливу, оскільки це в кінцевому результаті призведе до втрати поживних речовин і погіршення якості.

Оптимальна норма згодовування повинна бути > 1,5 м/тиждень взимку та > 2,5 м/тиждень улітку (в дуже спекотні періоди навіть > 3,5 м/ тиждень).

 

Мінімальна швидкість згодовування силосу повинна бути скоригована з урахуванням сезону

 

ККТ 6: Вкривання траншеї

Це критично важливий пункт для забезпечення і підтримки анаеробних умов.

Аби верхній шар силосу менше псувався, на додачу до звичайних плівок для укриття застосовують спеціальні киснево-бар’єрні матеріали. Ця технологія, разом із покриттям верхнього шару силосу спеціальним розчином на основі біологічних/хімічних добавок, є «страховкою», яка суттєво знижує кількість зіпсованого силосу (особливо його верхнього шару).

Зверху плівку слід придавити чимось важким, аби вона не рухалася та повітря не потрапило до траншеї.

 

ККТ 7: Інокулянти для силосу

Чи потрібні вони?

Давайте поміркуємо, чому, наприклад, застосовують спеціальні дріжджі для виноробства? Для того, аби взяти бродіння під контроль і отримати якомога вищу якість вина.

Так само і щодо силосу. Якщо з якихось причин вам не вдасться забезпечити ідеальне дотримання усіх перерахованих вище контрольних точок, то інокулянти можуть допомогти вам взяти контроль над ферментацією і врятувати силос від псування, наскільки це можливо.

Однак навіть якщо менеджмент силосування був на найвищому рівні, то інокулянти допоможуть зменшити втрати поживних речовин і забезпечать кращу аеробну стабільність силосу після відкриття ями під час згодовування.

Що ж до вибору інокулянтів, то фахівці рекомендують звертати увагу на їхній склад (а саме, штами бактерій) та функції, які вони виконують. Наприклад, вигідніше застосовувати спеціальний інокулянт, який фокусується на пригніченні бродіння клостридії та мікроорганізмів, які продукують мікотоксини, аніж препарат широкої дії. Гарний інокулянт – це той, що сприяє швидкому зниженню рН за  допомогою  організмів,  які виробляють дуже високий вміст молочної кислоти, створюючи несприятливе середовище для небажаних для силосування мікроорганізмів, тим самим зменшуючи втрати сухої речовини.

Важливою є і здатність окремих видів інокулянтів знищувати в силосі кисень, який є головним ворогом ферментації. Саме кисень дає змогу «працювати» корисним бактеріям, що містяться в інокулянтах, адже вони діють лише в анаеробних умовах. Отож, поки кисень не зникне – користі від анаеробних інокулянтів не буде. У звичайних умовах процес видалення кисню починається під час трамбування і закінчується під закритим  силосом  приблизно  протягом 6 тижнів. Однак зараз доступні інокулянти, які активно знищують кисень із силосу за 24 години!

КОГО НЕМАЄ НА ВИСТАВЦІ – ТОГО НЕМАЄ НА РИНКУ

Цьогоріч світова виставкова діяльність, у зв’язку з карантинними обмеженнями, була поставлена на паузу, а бізнес залишився без одного з найефективніших інструментів маркетингу і просування своєї продукції – виставок.

При всій привабливості онлайн-рішень, які набули популярності в останні роки та стали особливо актуальними в «карантинний період» (вебінари, дистанційне навчання, online-екскурсії, кібер-галереї та музеї, відеоогляди техніки та тест-драйвів), до реалізації online-формату виставок всі ставляться з обережністю.

Так, впровадження online-формату має свої переваги:

Але технічні недоліки – непотужний сервер online-платформи та «слабкий» інтернет у ваших користувачів (відвідувачів) – можуть стати на заваді навіть найцікавішому заходу.

Слід зазначити головне – «віртуальна» виставка не зможе замінити собою «традиційну», оскільки основою бізнесу є довіра, а вона виникає між партнерами лише при особистому спілкуванні. Так відвідувачі мають можливість власноручно оцінити товар, «потримати його в руках», випробувати, а можливість порівняння продуктів робить їх переваги більш очевидними і дозволяє клієнтам зробити обґрунтований вибір. Як результат – виставки спрощують і прискорюють прийняття рішення про покупку. На виставці також можна отримати відповіді на всі питання щодо продукції безпосередньо від підприємств-виробників та домовитися про кращу знижку, «поторгуватися» та отримати емоційне задоволення від відвідування.

Учасники, у свою чергу, можуть заявити про себе як про успішну компанію, вивчити ринок      і конкуренцію на ньому, оцінити маркетинговий потенціал підприємства, отримати зворотній зв’язок від клієнтів, ініціювати створення бізнес-альянсів та знайти нових байєрів, прискорити процес продажів безпосередньо на виставці, отримати додаткову рекламу в мас-медіа.

Загалом «класичні виставки», на відміну від online-заходів, мають мультисенсорний вплив на всіх учасників заходу, а «нейтральна територія» створює більш комфортні умови для спілкування.

Що ж стосується online-виставок, то в майбутньому вони зможуть стати лише логічним доповненням до традиційних виставкових заходів.

Ми ж, зі свого боку,  нагадуємо,  що  в  цьому році виставка «AGROEXPO» буде проходити традиційно з 30 вересня по 3 жовтня.

Залиште відгук