Підстилка з гною

Більшість господарств використовують коров’ячу гноївку як добриво на поля. А ось фермерська родина Айгнерів застосовує її як матеріал для підстилки боксів для лежання корів.

Відпочинок корів після обіду в боксах-лежанках – звична картина в багатьох молочних господарствах. А ось тварини з ферми Айгнерів лежать на особливому підстилковому матеріалі – сепарована гноївка. Вражає при цьому те, що хоча тварини в буквальному сенсі відпочивають на власному гної, їхнє вим’я гігієнічно чисте, а на кінцівках немає набряків та бруду. Вже тривалий час фермер Александер Айгнер засипає 65 боксів для корів сепарованою твердою фракцією з гною із власної ферми. «Ми розпочали так працювати, позаяк використання соломи на підстилку займало забагато часу. Раніше нам потрібно було три чверті години для цього, нині мені достатньо всього 10 хвилин», – розповідає він із задоволенням.

Підстилковий матеріал розкидають за допомогою граблів навантажувача, кожні 3–4 тижні підстилку оновлюють. Підстилка м’яка, пластична та сиплеться між пальцями, як злегка підсохла земля для вазонів. Вона має земляний запах, який у добре провітрюваних відкритих корівниках майже не відчувається.

Якщо на підстилку використовують сепаровану гноївку, дуже важливо, щоб матеріал був достатньо сухим. Інакше він стане поживним середовищем для мікробів. Для того, щоб мікроорганізми не змогли розмножуватися у підстилці, важливе значення має правильне її зберігання. Утім, для вирішення цієї проблеми фермер знайшов практичне рішення: «Після сепарації я змішую гноївку з приблизно 1/3 частиною вуглекислого вапна, і потім усе це певний час компостується». Завдяки змішуванню гноївки з вапном і консервуванню суміші у силосних рукавах господарство може запастися підстилкою на півроку. З хвороботворними мікробами, на щастя, проблем не виникає, а навіть навпаки: «З того часу як ми використовуємо тверду фракцію гною для підстилки, вим’я корів стали значно чистішими, вміст соматичних клітин у молоці залишився на тому ж рівні, але набагато стабільнішим, аніж із солом’яною підстилкою. А з доїльним роботом усе функціонує безперебійно», – доповідає юний фермер. Крім того, корови довше залишаються лежати в боксах і значно легше встають.

Коли приїздить сепаратор
Коли господарство перейшло на нову підстилку, Александер Айгнер замовив собі сепаратор. Машина висмоктує гноївку з лагуни, пропускає її крізь декілька сепараційних шнеків і таким чином відокремлює тверду фракцію від рідкої. Тверда фаза переміщується стрічковим транспортером далі, а рідина транспортується в іншу лагуну для зберігання гноївки.

Сепарація гноївки приносить фермі багато переваг. З одного боку, залишки рідкої фракції гною дуже легко транспортувати на поля за допомогою шлангів, з другого – таке добриво швидше потрапляє до прикореневої зони рослин, що особливо сприятливо для пасовищ. Крім того, господарство отримує майже 20% звільненого місця в лагуні завдяки відокремленню й подальшому використанню твердої фракції.

Залежно від потужності сепаратора, відокремлення потрібної кількості твердої фракції триває різний період часу. «Перший раз сепаратор працював у господарстві 8 годин, результат – 190 м3 твердої фази. Змішавши її з вапном, ми впродовж 6 місяців використовували її на підстилку», – розповідає фермер.

Сепарований гній можна також застосовувати у біогазових установках. Якщо ж використовувати матеріал на підстилку, вміст сухої маси у гної має бути якомога вищим: між 30 і 35%. За такого вмісту сепаратор переробить від 90 до 120 м3 гноївки за годину, це відповідатиме 9–12 т відсепарованого сухого матеріалу.

Велика рогата худоба
Умови для належного функціонування системи використання сепарованої гноївки (Джерело: компанія «Сій Добро»). Насамперед слід визначити мінімальний розмір поголів’я, за якого сепарація є доцільною: поголів’я близько 70 голів великої рогатої худоби визначає нижню межу. При використанны на декількох підприємствах (мобільна сепарувальна техніка) розмір поголів’я підприємства має становити мінімум 40 голів ВРХ.

Зберігання твердої маси з вмістом сухої субстанції близько 30% можливе просто неба без підстилки й покриття. При цьому важливо, що вона не вбирає вологу з довкілля. За нижчого вмісту сухої речовини, як правило, необхідна додаткова підстилка під суху фракцію гною. Транспортують сепаровану гноївку звичайним причепом, а вносять причіпними розкидачами твердих органічних добрив (як вертикальної, так і горизонтальної конструкції). До речі, запаху майже немає. Лише можливі вимивання під час опадів і це є фактором ризику для поверхневих вод.

Щодо техніки, на ринку наявні пресово-шнекові та вальцеві сепаратори. Пресово-шнековий сепаратор продукує тверду речовину із вмістом сухої речовини 35 – 40%. Функціонування пресово-шнекового сепаратора: рідка фракція за допомогою пресового шнека через барабанне решето відводиться назовні, а тверду фракцію пресовий шнек виштовхує вперед. Вальцевий сепаратор функціонує наступним чином: валець бере гній із попередньої ємності. Валок із гумовим покриттям пресує рідку фракцію через перфорований валець. Рідка фракція потрапляє у внутрішній бункер вальця і звідти виходить назовні. Тверда фракція залишається на вальці. Вальцевий сепаратор досягає 25% сухої речовини, що часто недостатньо для використання твердої фракції як підстилки.

Ефективнішими на виробництві показали себе пресово-шнекові сепаратори. Тож під час вибору важливо орієнтуватися на якість та надійність техніки, а також наявність сервісного обслуговування.

Чи вигідна сепарація?
Пан Александер упевнений у такій системі. Порівняно з сумішшю соломи й вапна, витрати залишилися на тому ж рівні. Але дуже відчутне полегшення в роботі, та й вим’я корів залишається чистим, а вміст соматичних клітин у молоці – стабільним. Планування і розрахунки використання сепаратора виконує обслуговуюча фірма: 1 година роботи сепаратора коштує 230 євро.

Перед сепарацією гноївку треба добре перемішати – це має зробити фермер. Залежно від витрат на звичайну підстилку, витрати на сепарацію гною можуть поступово окуповуватися. До цього додаються ще й переваги: добриво з рідкої фракції гною, звільнення додаткового обсягу приміщення для зберігання гноївки та полегшення роботи під час внесення підстилки. Тверду фракцію гноївки важливо зберігати правильно, аби не зумовити розмноження мікробів у підстилці. Добре провітрюваний корівник та належне поводження з матеріалом є передумовою для оптимального функціонування системи.

Тож ця ідея здається вельми вигідною: коровам ніщо не заважає спокійно відпочивати на власному гної, поки сепаратор виконує свою роботу: вони й надалі лежать розслаблено у своїх боксах, з чистим вименем та здоровими кінцівками. Тут усі задоволені: і тварини, і господар.