Нове технологічне рішення для видалення, переробки та подальшого застосування гною

На українському ринку технічного обладнання нещодавно з’явилася продукція для видалення, переробки та подальшого застосування гною на молочних господарствах. Це принципово нове технологічне рішення від німецької фірми «Франц Айзеле і сини, машинобудування й насоси» (Franz Eisele und Söhne GmbH und Co. KG Pumper und Maschinenfabrik), яка європейським фермерам відома вже понад сторіччя. А сьогодні вже українським фермерам стали доступні німецькі моторизовані міксери, насоси й аератори з приводом від заглибних електродвигунів.

Системи гноєвидалення для корівників молочного стада та ремонтного молодняку

Будь-яка тваринницька ферма стикається з проблемою видалення продуктів життєдіяльності тварин. Ще на початку будівництва ферми вправний господар потурбується про надійну систему гноєвидалення. І тут важливим є правильно обрана технологія видалення гноївки, адже правильний вибір гарантує кращі санітарні умови, ліпше здоров’я тварин, а відтак й високу продуктивність господарства. В Україні для вирішення цієї проблеми в корівниках, як для молочного стада, так і для молодняка, найчастіше використовують шибер зі стоком, де тимчасово зберігається гноївка.

Гній ВРХ різниться, перш за все, вмістом сухої речовини (СР). Так, у молочному стаді СР дорівнює 7-9%, а у молодняку – 10-11%. При зберіганні рідкої маси гною на поверхні утворюється плаваюча кірка. Тому перед відкачуванням таку масу потрібно перемішати – гомогенізувати. Якщо гній перемішати погано, то відкачування рідкої фракції підвищує вміст СР в залишковій масі і загострює цим ситуацію! Тобто рідка маса гною молодняку за рахунок вищого вмісту сухої речовини значно погіршує її транспортування та перемішування. І тут важливим є проектування/планування системи – адже неправильно встановлена система гноєвидалення може стати причиною замерзання і/або блокування, що, в свою чергу, призводить до великих проблем!

Стік в поперечний канал з попередньою ямою для рідкої маси гною.
Рідка маса гною самопливом стікає в розрахований по розмірах поперечний канал. Звідти вона переміщується через підйом/ підвищення в глибоку попередню яму. За необхідності рідка маса гною залишається в попередній ямі і перемішується за допомогою стаціонарного заглибного міксера. Вертикальний насос перекачує рідку масу гною в кінцеве сховище або промиває поперечний канал.

Стік у трубу діаметром 600 мм з попередньою ямою для рідкої маси гною.
За іншою конструкцією рідка маса гною самопливом стікає в розрізану трубу діаметром 600 мм. Звідти рідка маса переміщується через підвищення в глибоку попередню яму. За необхідності рідка маса гною залишається в попередній ямі і перемішується за допомогою стаціонарного занурюваного міксера. Вертикальний насос перекачує рідку масу гною в кінцеве сховище або промиває трубу.

Стік в кільцевий канал.
Рідка маса стікає самопливом в кільцевий канал. За допомогою міксера, що глибоко установлений у каналі, маса циркулює і гомогенізується. Далі вертикальний або заглибний насос перекачує рідку масу в кінцеве сховище для зберігання. Таку систему часто застосовують у зовнішніх стоках.

Зберігання і використання рідкої маси гною

Кінцеве зберігання, включаючи наповнення цистерни. Об’єми сховища для рідкої маси гною повинні бути розраховані не менше ніж на 6 місяців зберігання! Відходи складаються з безпосередньо гною, а також промивної та дощової води. Для ВРХ це 3,8 м3 виходу гною кожні 6 місяців на 1 гол. ВРХ (GV) (згідно з KTBL). Наприклад, 500 гол. молочного стада x 1 GV x 3,8 м3 = 1900 м3 необхідного об’єму для зберігання.

Внесення рідкої маси гною.
У процесі роботи швидке і просте наповнювання цистерни для транспортування гноївки гарантує високу продуктивність усієї системи. При тривалому транспортуванні працюють з резервними ємкостями, про що треба подбати заздалегідь.

Приземне внесення рідкої маси гною запобігає втраті азоту, що негативно впливає на клімат, і, між іншим, коштує фермерам грошей! З метою досягнення найбільшої ефективності використовують шлангові аплікатори, які гарантують точний розподіл рідкої маси гною.

Сепарація.
Для господарств, які налічують від 150 дійних корів, доцільно проводити процес сепарації. У цьому випадку добре зарекомендували себе мобільні сепараторні установки, які можна використовувати універсально. Вміст сухої речовини твердої фракції гною доходить до 35%, тому після сепарації її можна використовувати в якості підстилки для боксів відпочинку. За рахунок цього виключаються затрати на збирання та зберігання соломи. А ще це на 15% нижчий об’єм сховища для зберігання фільтрату, ніж для невідокремленої рідкої маси гною. Залишкова рідка маса гною краще підходить для удобрення пасовищ, кормових угідь.

Короткий опис технічних можливостей техніки, яка використовується при гноєвидаленні
Насоси Eisele для використання в сільському господарстві, промисловості та комунальному секторі, а також в біогазових установках, у всьому світі є гарантом високої надійності, відмінної якості і міцної конструкції.

Занурювальний насос.
Занурювальні насоси серії АТ виробляються Eisele з 1972 року і одержали тисячократне визнання. Завдяки спеціальній формі вхідного сопла і облицьованим твердої сталлю Widia лопатей шнека (версія S), забезпечується перекачування рідкого гною з підстілом, соломою або залишками кормів, а також стічних вод з мулом. Це відцентровий насос, який занурюється у середовище і призначений для перекачування із кінцевого місця зберігання і попередньої ями. Важкий тип конструкції. Широкий вибір приладь. Різноманітні моделі для багатостороннього використання, 400 В, трифазний струм.

Роторний насос.
Самовсмоктувальний, для висмоктування/опустошення і наповнювання попередньої ями чи кінцевого місця зберігання, для перекачування середовищ із вмістом твердих частинок до 30%. Лопаті крильчатки з металевим сердечником і оболонкою з пербунану (бутадієн-нитрильного каучуку). Привід від ВВП або електродвигуна (7,5 / 11,0 / 15,0 / 18,5 / 22,0 кВт). Продуктивність від 450 до 6000 л/хв (в залежності від середовища). Тиск 4-10 бар. Проста і швидка заміна крильчатки може бути виконана однією людиною. Доступ в камеру насоса після відгвинчування чотирьох кільцевих гайок кришки. Вільний вибір сторін всмоктування і нагнітання шляхом перестановки шарнірного валу. У стандартному виконанні – зносостійкі прокладки в корпусі насоса з торця і під кришкою. Мобільні насосні станції з одним або двома роторними насосами (продуктивність до 7400 л/хв). Великий вибір приладдя. Різноманітні моделі для багатостороннього використання.

Вертикальний насос.
Вертикальні насоси Eisele здобули визнання завдяки високій якості і продуктивності. Це відцентрові насоси, призначені для перекачування із кінцевого місця зберігання і попередньої ями.

Насос занурюється у середовище максимально до двигуна. Примусова подача за допомогою гвинтової крильчатки. Вхідне сопло і гвинтові лопаті зі спеціальними приварними крайками. Абсолютний захист від сухого ходу. Обертання в масляній ванні, ущільнення з контактним кільцем і висока зносостійкість. З соплом для перемішування або без нього.

Можливість повороту на 235 градусів. VM: з трифазним двигуном, захищеним від перевантаження, потужність 11,0 / 15,0 / 18,5 / 22,0 кВт, подача до 6000 л/хв. VG: з кутовою передачею EISELE для приводу від трактора, подача до 12000 л/хв. Важкий тип конструкції. Широкий вибір приладь. Різноманітні моделі для багатостороннього використання. Монтажна висота до 5,50 м стандарт.

Заглибний змішувач.
Для перемішування в кінцевому місці зберігання і попередній ямі. Міксер занурюється у середовище. Оптимальні лопаті міксера призначені для максимальної штовхаючої сили і кращого змішування. Змішувач опційно пересувний для мобільного використання. Важкий тип конструкції. Широкий вибір приладь. Різноманітні моделі для багатостороннього використання, 400 В, трифазний струм.

Кільцевий канал-змішувач.
Призначений для перемішування у кільцевих каналах із зануренням у середовище. Є різноманітні моделі для багатостороннього використання, з оптимальними лопатями міксера, які мають максимальну штовхаючу силу і краще змішування. Важкий тип конструкції, широкий вибір приладь, 400 В, трифазний струм.

Змішувач з відбором потужностей
Тракторний змішувач.
Для перемішування в попередніх ямах та кінцевому місці зберігання. Змішувач занурюється в середовище. Лопаті змішувача мають оптимальну форму для максимальної штовхаючої сили і кращого змішування. Монтажна довжина – 3,5-6,00 м. Важкий тип конструкції. Широкий вибір приладь. Різноманітні моделі для багатостороннього використання. З приводом від ВОП.

Тракторний змішувач.
Такий змішувач призначений для заповнення цистерни зверху. Модульна конструкція з можливістю мати різноманітні висоти та довжини. Поворотний чи нерухливий, гідравлічний з дистанційним управлінням чи вручну.

Системи гноєвидалення в корівниках як для дійного стада, так і для молодняку вимагають кращої техніки і добре спланованого використання. Команда інженерів фірми Eisele розробляє установки і планує насоси, міксери і сепаратори згідно з наданими умовами.

Сій добро, впроваджуючи сучасні технології модернізованої системи гноєвидалення з німецькою якістю обладнання та професійною установкою і своєчасним сервісним супроводом упродовж всієї експлуатації від фахівців компанії «Сій добро».