Готуйте корівники до літа взимку

Ось і промайнули зимові свята… і літо вже не за горами. Скоро розпочнуться весняно-польові роботи, та й тваринникам розслаблятися не варто: для дійного стада літо – напружена пора року. Адже саме влітку з’являється багато чинників, що негативно впливають на молочну продуктивність худоби.

Приміром, корови почуваються найліпше за температури повітря 4–15°С й вологості 50–75%, а високі температури вони не витримують, тому слід уникати виникнення теплового стресу в худоби.

Для цього варто завчасно підготувати системи мікроклімату, які забезпечать оптимальний температурний режим у корівнику. Тож взимку у вас достатньо часу, аби визначитися, яка саме система найбільше придатна для вашого господарства та зробити все необхідне для її належного функціонування.

Отже, щоб забезпечити оптимальні значення температури й вологості в корівнику, необхідно використовувати систему вентиляції, головне завдання якої полягає у виведенні тих речовин, які завдають шкоди здоров’ю тварин або безпосередньо спорудам. Водночас у довкілля має потрапляти якнайменше відходів виробництва.

Основне значення має як цілеспрямоване відведення повітря, так і приплив свіжого.

Улітку тепло, яке продукують безпосередньо самі тварини, має виводитися з приміщення, щоб уникнути застою теплого повітря та запобігти виникненню у тварин теплового стресу.

Механічна вентиляція
Розмірковуючи про регулювання мікроклімату, не слід думати лишень про вентилятори, позаяк вони є лише одним із елементів системи вентиляції. Для оптимальної роботи їх варто комбінувати з підібраними за розміром і правильно розміщеними в корівнику припливними отворами.

Утім, вентилятори мають бути належним чином дібрані саме для вашого корівника, враховуючи всі особливості його конструкції та розміщення тварин.

Великі стельові вентилятори, які рухають повітря довкола тіла тварини, прискорюють випаровування, створюють ефект охолодження. Підвищення швидкості руху повітря з 0,9 до 1,35 м/с еквівалентно зниженню температури від 4 до 6°С. За допомогою сучасних вентиляторів можна досягти ефекту охолодження до 8°С.

На противагу стельовим, осьові промислові вентилятори утворюють лише горизонтальний потік повітря через корівник, тож багато місць із тваринами залишаються непровітрюваними. Для досягнення однакової концентрації повітря в приміщенні стельових вентиляторів необхідно встановити набагато менше, ніж осьових. До того ж перші економлять інвестиційні та експлуатаційні витрати і майже не створюють шуму в корівнику.

Завдяки руху повітря, що створюють стельові вентилятори, зменшується утворення конденсату на підлозі та поверхнях приміщення.

При цьому важливо, щоб не утворювалися завихрення й бажано уникати «мертвих» (непровітрюваних) зон під центральною частиною вентилятора.

Повітря не має стояти на місці, а мусить рівномірно поширюватись приміщенням завдяки чому поліпшуються його якісні характеристики.

Штори в корівнику
Штори – ще один варіант регулювання мікроклімату. Вони виконують функцію бічної вентиляції, принцип якої базується на різниці температур зовні та всередині приміщення.

На торці стіни встановлюють пластиковий корпус, в якому вмонтовані повітр яні насоси в кількості від 2-х до 4-х. Кожний із цих насосів послідовно вмикається і вимикається. Важливою особливістю штор є також їхня теплоізоляційна здатність. На цей показник впливають такі чинники: герметичність матеріалу, температура всередині приміщення й зовні, відсоток вологості, рівень барометричного тиску, вітер, проникнення інфрачервоних променів.

Завдяки високій теплоізоляції зменшується ризик промерзання всередині будівлі, а також утворення льоду на мембранах чи плівці, зберігається тепло в приміщенні та забезпечується кращий комфорт для тварин і працівників. У разі негерметичної системи, в яку з периметрів у різних місцях проникає зовнішнє повітря, теплоізоляція буде дуже низькою.

За використання мембранної штори, повітряні насоси працюють лише тоді, коли отвір повністю закритий, у разі частково відкритого отвору – працюють лише окремі насоси, а коли проріз повністю відкритий, то жоден із них не працює. Тому природна вентиляція з використанням мембран дуже енергоощадна.

Важливим аспектом для тваринницьких ферм є також рівень шуму, адже від нього безпосередньо залежить ступінь стресу тварин. У системі бічної вентиляції використовують малу кількість механічних деталей, які, до того ж, працюють у режимах дуже низьких швидкостей і практично не утворюють шуму в будівлі, що дуже важливо для комфортних умов утримання тварин.

Ще декілька рішень для уникнення теплового стресу
Окрім належної теплоізоляції дахів та самих приміщень, яка запобігає потраплянню надмірного тепла та прямих сонячних променів усередину, важливо забезпечувати худобу достатньою кількістю чистої питної води у вільному доступі. Також варто підготувати збалансований за потребами тварин раціон для спекотного періоду.

Є сенс встановити частотний регулятор: стельовий вентилятор із частотним регулятором споживає приблизно 3 Ватт на 1000 м3 рухомого повітря, осьові вентилятори – приблизно 30 Ватт/1000 м3. Швидкість руху повітря в усіх приміщеннях не має бути нижче 1–1,5 м/с, і важливо уникати утворення протягів.

Останнім часом популярними стають адіабатичні системи охолодження (випаровування або обприскування). Саме системи обприскування часто застосовують у комбінації з вентиляторами. Модульні колектори з нержавіючої сталі з розбризкувальними форсунками високого тиску зазвичай встановлюють над кормовим проходом. Але при цьому важливо стежити за тим, щоб від обприскування самі тварини та їхні стійла не намокали. Коли встановлений рівень температури підвищується, автоматично на певний період часу вмикається система охолодження.

Залежно від якості водопровідної води варто встановити до 4 фільтрів грубого та тонкого очищення. Завдяки системі обприскування можна досягти ефекту охолодження до 7°С, проте її ефективність обмежена високою вологістю повітря.

І останнє – дуже важливо контролювати вміст шкідливих речовин (газів та пилу) в повітрі, адже це негативно позначається на здоров’ї тварин, а відтак і на їхній продуктивності.