Проекти комбікормових заводів різної потужності — ПОРАДИ ЕКСПЕРТА

Комбікормовий завод дозволяє знизити собівартість виробництва, покращити якість продукції та виробничі показники, насамперед конверсію корму у свиней. Утім, щоб досягти цих цілей, варто звернутися за порадою до професіоналів. Про те, які аспекти мають бути у фокусі при спорудженні власного комбікормового заводу, розповів експерт із кормовиробництва Микола Демчак у ході Технолого-управлінської секції ХІ Міжнародного конгресу «Прибуткове свинарство».

Планування заводу
Оцінивши переваги власного кормовиробництва та прийнявши рішення на його користь, варто розпочати з першого кроку у будівництві комбікормового заводу — планування потужностей. Насамперед потрібно визначитися — зводити нове приміщення чи реконструювати існуюче. Обидва варіанти мають як плюси, так і недоліки:

 • Будівництво «з нуля» дозволяє дотриматися порад щодо параметрів приміщення.
 • Реконструкція потужностей суттєво спрощує отримання дозволів на експлуатацію. Проте у такому разі доведеться підбирати обладнання під наявні характеристики будівлі, інвестувати у перебудову.

Яким би не був вибір, є готові рішення як на випадок реконструкції, так і будівництва нового заводу.

Довідка
Переваги власного комбікормового виробництва:

 • Можливість контролю рецепта та раціону (відомо, з якої сировини виготовили).
 • Можливість швидкої зміни рецептури.
 • Постійно свіжий корм (до 14-и днів).
 • Контроль якості вихідного корму.
 • Немає потреби в транспортуванні (що може складати до ⅓ від вартості корму).
 • Зниження виробничих витрат і собівартості корму.
 • Низькі витрати електроенергії (7–8 кВт/т).
 • Гігієна та статус здоров’я стада

Завальна яма і прийом сировини

Проектуючи завальну яму, варто зважати на низку аспектів:

 • проїзна чи ні (який транспорт підвозитиме сировину: великі чи малі вантажівки/зерновози тощо);
 • бокове чи заднє вивантаження;
 • величина/розмір (індивідуальний для кожного господарства, обговорюється на старті проекту);
 • заводська чи власного виробництва;
 • решітка та накриття.

Завальну яму краще оснастити решіткою, яка діє за принципом сита, очищає сировину від можливих «домішок» (каміння, грудки та ін.). Краще, щоб яма розміщувалася в ангарі або мала накриття, яке убезпечить від потрапляння сміття тощо.

Зберігання інгредієнтів комбікорму
Обираючи можливі варіанти, варто орієнтуватися на потужність заводу, об’єми виробництва комбікормів. Треба враховувати і географію розташування та погодні умови (наприклад, у зимовий період снігопади можуть перешкодити доставці сировини, тому краще подбати про можливість формування достатніх запасів). Зберігати компоненти майбутнього корму можна у силосах (поліестерових, металевих) чи мішках. Найчастіше господарства обирають 50-кубові силоси через зручність експлуатації. Модульні металеві силоси розташовують зазвичай у приміщеннях, а поліестерові стійкі до дії природніх факторів, тому їх можна встановлювати просто неба. В обох типах силосів зберігають і зернову, й білкову групу компонентів для виготовлення кормів.

Дозування преміксів і мінералів
При плануванні заводу потрібно знати точність дозування кожного компоненту раціону. Від цього залежить потреба у додатковому обладнанні. Приміром, якщо за рецептурою до кормів додається сіль чи крейда, буде достатньо прямого дозування, у випадку амінокислот, вітамінів тощо, потрібно встановлювати окремі ємності для додаткового зважування, щоб забезпечити точність подачі.

Плюси та мінуси гранулювання комбікормів

Переваги Недоліки
Можливість транспортування корму Дороговартісне обладнання
Довше зберігання, порівняно з сипучим Значні експлуатаційні витрати (газ, електроенергія тощо
Термічна обробка. Забезпечення дотримання вимог біобезпеки Втрата поживності

Коментар виробника

Ігор Денисюк, генеральний директор ТОВ «СП „Агродім”», Чернігівська область

«Наше господарство два роки обдумувало перспективи будівництва комбікормового заводу, розглядали безліч компаній-постачальників, спілкувалися з колегами.
Ухвалити рішення допоміг досвід одного з вітчизняних операторів. Нині маємо завод, який стабільно виробляє 4–5 т корму на годину, як і заявлено у техзавданні проекту. Причому комбікорми готуємо і для ВРХ, і для свиней.
Від моменту запуску заводу (грудень 2017-го) минуло вже майже два роки. Задоволені, що проблем з виробництвом кормів за цей час не виникало».

Зберігання готових кормів
Зазвичай у:

 • Модульних металевих силосах для зберігання комбікормів у приміщенні. При невеликій висоті, мають достатню кубатуру (можна робити більші запаси).
 • Поліестерових силосах («зовнішній» варіант). Їх можна розмістити на рампі, що забезпечить пряме відвантаження кормів на транспорт або на землі. У такому випадку готову продукцію переміщують шнеками. Якщо важлива швидкість відвантаження або потужність заводу сягає 10 т/год., силоси краще встановити на рампі.

Комп’ютерне управління
Популярна опція, адже дає можливість:

 • доступу до управління через Інтернет з будь-якої точки світу;
 • контролювати рецепти віддалено;
 • переносити дані з комп’ютера комбікормового заводу в інші програми, наприклад, у користування бухгалтерії підприємства. Завдяки комп’ютерному управлінню система може готувати понад 150 різних рецептів з 80-ти компонентів.

Головне — обрати якісне та надійне оснащення.

Основні елементи заводу
До основних елементів комбікормового заводу входять дробарка, змішувач та автофільтр. При їх виборі варто брати до уваги:

 • Молоткова дробарка — найпопулярніший вибір виробників. Серед аргументів на її користь — низька чутливість до пошкоджень, одне з найдешевших рішень, дозволяє установити додаткові магніти для «вловлювання» можливих металічних часток у сировині, а також паралельні очисники, які відбирають крупну/тверду фракцію перед надходженням у дробарку. Крім того, оснащена молотом із победітовими (порошковий твердий сплав з монокарбіду вольфраму (90%) як основної фази та кобальту (10%)) наплавками, що за твердістю практично дорівнює алмазу і гарантує високу якість та структурність корму, — рівномірність фракції сягає 98%.
 • Який змішувач кращий — вертикальний чи горизонтальний? Залежить від задачі. З виготовленням звичайного комбікорму (розмір часток — 0,6–0,65) добре справляється вертикальний змішувач, а для виробництва преміксів (більше важко сипучих компонентів) краще скористатися горизонтальним.

Оцінивши переваги власного кормовиробництва та прийнявши рішення на його користь, варто розпочати з першого кроку у будівництві комбікормового заводу— планування потужностей (реконструкція існуючого приміщення чи будівництво нового).