Комбікормовий завод дозволяє знизити собівартість виробництва, покращити якість продукції та виробничі показники, насамперед конверсію корму у свиней. Утім, щоб досягти цих цілей, варто звернутися за порадою до професіоналів. Про те, які аспекти мають бути у фокусі при спорудженні власного комбікормового заводу, розповів експерт із кормовиробництва Микола Демчак у ході Технолого-управлінської секції ХІ Міжнародного конгресу «Прибуткове свинарство».
Планування заводу
Оцінивши переваги власного кормовиробництва та прийнявши рішення на його користь, варто розпочати з першого кроку у будівництві комбікормового заводу — планування потужностей. Насамперед потрібно визначитися — зводити нове приміщення чи реконструювати існуюче. Обидва варіанти мають як плюси, так і недоліки:
- Будівництво «з нуля» дозволяє дотриматися порад щодо параметрів приміщення.
- Реконструкція потужностей суттєво спрощує отримання дозволів на експлуатацію. Проте у такому разі доведеться підбирати обладнання під наявні характеристики будівлі, інвестувати у перебудову.
Яким би не був вибір, є готові рішення як на випадок реконструкції, так і будівництва нового заводу.
Довідка
Переваги власного комбікормового виробництва:
- Можливість контролю рецепта та раціону (відомо, з якої сировини виготовили).
- Можливість швидкої зміни рецептури.
- Постійно свіжий корм (до 14-и днів).
- Контроль якості вихідного корму.
- Немає потреби в транспортуванні (що може складати до ⅓ від вартості корму).
- Зниження виробничих витрат і собівартості корму.
- Низькі витрати електроенергії (7–8 кВт/т).
- Гігієна та статус здоров’я стада
Завальна яма і прийом сировини
Проектуючи завальну яму, варто зважати на низку аспектів:
- проїзна чи ні (який транспорт підвозитиме сировину: великі чи малі вантажівки/зерновози тощо);
- бокове чи заднє вивантаження;
- величина/розмір (індивідуальний для кожного господарства, обговорюється на старті проекту);
- заводська чи власного виробництва;
- решітка та накриття.
Завальну яму краще оснастити решіткою, яка діє за принципом сита, очищає сировину від можливих «домішок» (каміння, грудки та ін.). Краще, щоб яма розміщувалася в ангарі або мала накриття, яке убезпечить від потрапляння сміття тощо.
Зберігання інгредієнтів комбікорму
Обираючи можливі варіанти, варто орієнтуватися на потужність заводу, об’єми виробництва комбікормів. Треба враховувати і географію розташування та погодні умови (наприклад, у зимовий період снігопади можуть перешкодити доставці сировини, тому краще подбати про можливість формування достатніх запасів). Зберігати компоненти майбутнього корму можна у силосах (поліестерових, металевих) чи мішках. Найчастіше господарства обирають 50-кубові силоси через зручність експлуатації. Модульні металеві силоси розташовують зазвичай у приміщеннях, а поліестерові стійкі до дії природніх факторів, тому їх можна встановлювати просто неба. В обох типах силосів зберігають і зернову, й білкову групу компонентів для виготовлення кормів.
При плануванні заводу потрібно знати точність дозування кожного компоненту раціону. Від цього залежить потреба у додатковому обладнанні. Приміром, якщо за рецептурою до кормів додається сіль чи крейда, буде достатньо прямого дозування, у випадку амінокислот, вітамінів тощо, потрібно встановлювати окремі ємності для додаткового зважування, щоб забезпечити точність подачі.
Плюси та мінуси гранулювання комбікормів
Переваги | Недоліки |
---|---|
Можливість транспортування корму | Дороговартісне обладнання |
Довше зберігання, порівняно з сипучим | Значні експлуатаційні витрати (газ, електроенергія тощо |
Термічна обробка. Забезпечення дотримання вимог біобезпеки | Втрата поживності |
Коментар виробника
Ігор Денисюк, генеральний директор ТОВ «СП „Агродім”», Чернігівська область
«Наше господарство два роки обдумувало перспективи будівництва комбікормового заводу, розглядали безліч компаній-постачальників, спілкувалися з колегами.
Ухвалити рішення допоміг досвід одного з вітчизняних операторів. Нині маємо завод, який стабільно виробляє 4–5 т корму на годину, як і заявлено у техзавданні проекту. Причому комбікорми готуємо і для ВРХ, і для свиней.
Від моменту запуску заводу (грудень 2017-го) минуло вже майже два роки. Задоволені, що проблем з виробництвом кормів за цей час не виникало».
Зберігання готових кормів
Зазвичай у:
- Модульних металевих силосах для зберігання комбікормів у приміщенні. При невеликій висоті, мають достатню кубатуру (можна робити більші запаси).
- Поліестерових силосах («зовнішній» варіант). Їх можна розмістити на рампі, що забезпечить пряме відвантаження кормів на транспорт або на землі. У такому випадку готову продукцію переміщують шнеками. Якщо важлива швидкість відвантаження або потужність заводу сягає 10 т/год., силоси краще встановити на рампі.
Комп’ютерне управління
Популярна опція, адже дає можливість:
- доступу до управління через Інтернет з будь-якої точки світу;
- контролювати рецепти віддалено;
- переносити дані з комп’ютера комбікормового заводу в інші програми, наприклад, у користування бухгалтерії підприємства. Завдяки комп’ютерному управлінню система може готувати понад 150 різних рецептів з 80-ти компонентів.
Головне — обрати якісне та надійне оснащення.
Основні елементи заводу
До основних елементів комбікормового заводу входять дробарка, змішувач та автофільтр. При їх виборі варто брати до уваги:
- Молоткова дробарка — найпопулярніший вибір виробників. Серед аргументів на її користь — низька чутливість до пошкоджень, одне з найдешевших рішень, дозволяє установити додаткові магніти для «вловлювання» можливих металічних часток у сировині, а також паралельні очисники, які відбирають крупну/тверду фракцію перед надходженням у дробарку. Крім того, оснащена молотом із победітовими (порошковий твердий сплав з монокарбіду вольфраму (90%) як основної фази та кобальту (10%)) наплавками, що за твердістю практично дорівнює алмазу і гарантує високу якість та структурність корму, — рівномірність фракції сягає 98%.
- Який змішувач кращий — вертикальний чи горизонтальний? Залежить від задачі. З виготовленням звичайного комбікорму (розмір часток — 0,6–0,65) добре справляється вертикальний змішувач, а для виробництва преміксів (більше важко сипучих компонентів) краще скористатися горизонтальним.
Оцінивши переваги власного кормовиробництва та прийнявши рішення на його користь, варто розпочати з першого кроку у будівництві комбікормового заводу— планування потужностей (реконструкція існуючого приміщення чи будівництво нового).