Гноєвидалення: що допоможе у “брудній” справі?

Діяльність будь-якої тваринницької ферми неможливо уявити без останнього етапу – видалення продуктів життєдіяльності тварин. Позитивне у цьому те, що гній зручно використовувати як добриво для вирощування рослин або сировину для біогазу. Негативне – видалити з ферми й вивезти гній на поля без спеціального обладнання – справа не з «чистих».

Основи основ
Незалежно від того будують корівник, свинарник чи приміщення для утримання птиці, систему гноєвидалення починають закладати ще на стадії фундаменту. А вже залежно від обраного типу системи облаштовують підлогу приміщення ібудують лагуни/ванни для зберігання гноївки або майданчики для сепарації та зберігання твердого гною. Приміром, ще відносно нещодавно була популярною система гідрозмиву: для неї доцільно встановлювати повністю або частково щілинну підлогу. Ця система хоча й вважається гігієнічною, втім, популярною була переважно на маленьких фермах, адже потребує великої кількості води для змивання маси до гноєсховищ. Тож через великі економічні витрати її останнім часом застосовують дедалі рідше. Як на свинарських, так і молочних фермах поширеною є самопливна система гноєвидалення. Для неї також потрібна щілинна підлога(або скреперна установка за суцільної підлоги) й ванни. Крізь щілини гноївка потрапляє в розташовані під підлогою ванни. Під час видалення наноси, встановлені у гноєсховищі, відкачують гноївку із ванн і переганяють до лагун для зберігання або безпосередньо до цистерн для вивезення на поля. Якщо ж підлога суцільна – гноївку з приміщення до ванн або інших ємностей видаляє дельтаскрепер. Далі – принцип видалення такий же, як іза самопливної системи. Ці дві системи рекомендовані для корівників із безприв’язним утриманням худоби. За прив’язної системи використовують переважно скрепери з видаленням твердого гною каналами в підлозі. Комплектація систем видалення гноївки – це ванна для накопичення, труби і клапани, а також насоси для закачування гноївки у сховища (а для скреперної системи – потрібне ще й додаткове обладнання). Тому самопливну систему вважають простою у використанні й економічною: вона не потребує великих затрат праці та значної кількості води.

«Серце» системи
Описана вище технологія є оптимальною за своєю технічною ефективністю та екологічною безпекою. Тут не треба сепарувати гній на тверду й рідку фракції, адже рідку масу легко транспортувати трубами на будь-які відстані й висоту, а природні процеси знезараження гноївки дають змогу ефективно використовувати її як добриво. А в разі тривалого зберігання гноївки лагуни або інші сховища обладнують міксерами, аераторами. Та «серцем» такої технології є насос, адже лише завдяки ньому вся маса гноївки рухається трубами в потрібному напрямку. Існує декілька видів насосів, найпоширенішими з них є поверхневі: роторні, насоси сухої установки та заглибні. Роторні насоси використовують у разі, коли: гноївка занадто густа або в’язка; її перекачують на далекі відстані з перепадом висоти(потрібно створити в трубі тиск 8–10 Бар); не доцільно використовувати насос із занурюванням його корпусу в гноївку; потрібно перекачати різні рідини в різні ємності, тобто для виконання багатьох рутинних робіт на фермі.

Такі насоси навіть застосовують за виникнення екологічних катастроф – ними відкачують густу нафту. Якщо ж у господарстві корів тримають у боксах на солом’яній підстилці, звісно, вона потраплятиме до гноєсховища разом із гноївкою. Тому для ефективного відкачування найліпше підійде заглибний насос. Він легко впорається із рідинами, які містять тверді домішки (солома, залишки корму тощо), має велику потужність і може працювати на глибині (що важливо для економії місця в приміщенні). Заглибні насоси здебільшого компактні, енергоефективні та зручні й легкі в експлуатації. Загалом насоси широко використовують для багатьох робіт на сучасних фермах. Тип насосу обирають залежно від потреб, фінансових та інших умов у господарстві, але тут важливо обрати надійну та якісну техніку. Часто на рішення придбати певну марку впливає й наявність належного сервісного обслуговування та консультації в регіоні господарства.

Новачок на українському ринку
Серед безлічі пропозицій на ринку технічного обладнання для українських ферм нещодавно з’явилася й продукція одного німецького виробника. Хоча для України це й новачок, та європейським фермерам фірма «Франц Айзеле і сини, машинобудування й насоси» (Franz Eisele und Shne GmbH und Co. KG Pumpen und Maschinenfabrik) відома вже понад сторіччя.
Це традиційна для Німеччини сімейна фірма, яка з 1887 р. виробляє обладнання для сільського господарства. Нині по всьому світу вона постачає насоси й міксери для ферм, біогазових установок, а також комунальних потреб. Цікаво, що засновник фірми – Франц Айзеле – за освітою був каретним майстром, але дуже полюбляв сільське господарство. Свої навики він застосовував для вдосконалення на той час складної в роботі та погано обладнаної сільськогосподарської техніки. Так, згодом компанія починає виробляти, продавати й ремонтувати насоси, крани, електродвигуни. А в 1906 р. засновник фірми отримує перший патент. Після Другої світової війни підприємство поступово виходило з кризи, налагоджувало виробництво та почало будувати перший мобільний відцентровий насос. Технічна досконалість цих насосів дала їм змогу працювати в складних умовах експлуатації. Ще одні інновації 1982 р. практично увічнили фірму серед виробників сільськогосподарського обладнання: заглибні моторизовані міксери, заглибні насоси й аератори з приводом від заглибних електродвигунів. При цьому роторні й вертикальні насоси компанії також користуються популярністю не лише у фермерів, а й у будівельних та комунальних компаній.

Традиційно німецькі виробники приділяють багато уваги технічному вдосконаленню своєї продукції. Враховуючи те, що будь-яка техніка може з різних причин вийти з ладу, німецькі інженери розробляють спеціальні структури елементів, використовуючи якісні матеріали, аби забезпечити швидкий ремонт і відновлення працездатності виробу безпосередньо на місці експлуатації.

Уразі виникнення питання щодо вибору техніки для своєї ферми, слід враховувати, що насоси для гноєвидалення працюють у важких умовах, контактуючи з агресивним середовищем. Вони можуть робити цілодобово, тому це мають бути надійні помічники у такій брудній справі. Тож обирайте для свого господарства лише якісне об- ладнання, що прослужить вам довгі роки.