Мікроклімат у тваринницькому приміщенні відіграє неабияку роль в утриманні сільськогосподарських тварин. До того ж його не розглядають окремо від таких елементів технології утримання, як сама будівля корівника, годівля і догляд за тваринами. На жаль, мікроклімату не приділяють належної уваги під час будівництва чи оснащення корівника.
Під мікрокліматом корівника розуміють не лише подавання свіжого повітря в приміщення, а перш за все, взаємодію кліматичних елементів таких як температура, во логість і рух повітря. Крім цього, приміщення має бути сухим, теплим, добре освітленим та ізольованим від зовнішнього шуму.
Температурні параметри мікроклімату
Вологість і склад повітря
Не менший вплив на стан здоров’я корів має такий чинник, як відносна вологість повітря. Зважаючи на навантаження обміну речовин, корова, залежно від маси та продуктивності, віддає близько 400 г водяної пари за годину. Це може призвести до значного погіршення мікроклімату та до стресу тварин. На здоров’я і продуктивність худоби впливає хімічний склад повітря в приміщенні. Аміак, сірководень, вуглекислий газ зменшують опір організму тварин захворюванням. Наслідками «поганого» повітря в корівнику стають зниження молочної продуктивності та випадки грипу ВРХ. Через недостатню кратність повітрообміну в багатьох корівниках, особливо взимку, відбувається скупчення шкідливих газів та мікроорганізмів. Негативний вплив «поганого» повітря в корівнику спостерігають не лише в старих, а також і в сучасних будівлях.
Якщо господарство не дбає про вентиляцію тваринницьких приміщень, про створення оптимального мікроклімату, то втрачає десятки тоннмолока і м’яса щорічно, отримуючи при цьомунизьку якість продукції. Щоб забезпечити оптимальні значення температури та вологості в корівнику, необхідно використовувати систему вентиляції, головне завдання якої полягає у виведенні тих речовин, які завдають шкоди здоров’ю тварин або безпосередньо спорудам. Водночас у навколишнє середо вище відходів має потрапляти якнайменше. Основне значення має як цілеспрямоване відведення повітря, так і приплив свіжого. У період міжсезоння найважливіші завдання для вентиляції можуть змінюватися. Улітку тепло, яке продукують безпосередньо самі тварини, має виводитися з приміщення, щоб уникнути застою теплого повітря і запобігти виникненню у тварин теплового стресу. У зимовий період вентиляція насамперед має відводити водяну пару і шкідливі гази. При цьому слід уникати можливого утворення конденсату, аби не заподіяти шкоди.