Власне виробництво комбікорму — це тверда впевненість у компонентному складі та якості готового продукту і чи не основна причина того, чому тваринницькі господарства прагнуть мати власні кормбікормові заводи. Обладнання може бути різної комплектації, потужності та ступеня автоматизації. У попередньому номері ми розповіли про технічні характеристики й особливості дробарок та змішувачів (центрального сегменту заводів), щоб полегшити вибір обладнання для кожного окремого виробництва. Сьогодні наведемо конкретні приклади комбікормових установок, які успішно працюють на українських фермах.
Індивідуальний підхід
Обидві лінії з виробництва комбікормів (потужністю 2 і 6 т на годину), про які сьогодні розповімо, виготовлено на індивідуальне замовлення господарств, що розташовуються в Житомирській (спеціалізація — виробництво молока) та Київській (спеціалізація — виробництво молока, м’яса та м’ясної продукції) областях.
Установки повністю автоматизовані і працюють в автономному режимі. Вони складаються з модулів для зберігання сировини, дробарки, змішувача для виробництва гомогенного кінцевого продукту, дозувального транспортно-підйомного обладнання, модулів для додавання (дозування) мінеральних речовин і зберігання готового комбікорму.
Підприємства контролюють роботу установок через автоматизовану систему управління, яка регулює всі процеси й документує всі дані. Відповідно до заданої оператором програми, система обирає потрібний режим роботи.
Зберігання і дозування
Компоненти майбутнього комбікорму залежно від сипучості зберігаються в силосах із воронкою на 45 градусів для зернових і 60 градусів для шротів. Квадратна конструкція не тільки забезпечує оптимальне використання приміщень, а й гарантує подальший випуск матеріалу з силосу. Для складносипучих продуктів передбачено гнучкі силоси з рамою та з розвантажувальними шнеками і мішалками.
Дозування і подача зернових компонентів і шротів у дробарку або в змішувальний бункер відбувається через шнеки, інтегровані безпосередньо в силоси й автоматично керовані.
Для додавання (мікродозування) мінеральних речовин та кормових добавок передбачено спеціальні ємності на 250-360 л. Ваги налаштовуються на дрібні компоненти, щоб досягти якомога вищої точності дозування. Компоненти подаються по спеціальній трубі з умонтованою спіраллю або через шнеки.
Спеціалізація — виробництво молока. Комплектація комбікормової лінії: 3 силосні модульні башти з воронкою 45 градусів місткістю 14,85 т для зберігання зернових, 2 силосні модульні башти з воронкою 60 градусів місткістю 11,4 т для зберігання шроту (встановлено у приміщенні); 2 зерносховища 12,22 м діаметром, висотою 13,82 м, місткістю 1005,8 т; 6 ємностей для додавання мінеральних речовин із шнеком діаметром 125 мм та потужністю 1,5 кВт; молоткова дробарка потужністю 22 кВт із 32 молотками з победитовою наплавкою; кормовий змішувач місткістю 2550 кг, загальною висотою 4525 мм і електродвигуном на 7,5 кВт; тривалість змішування — 10-15 хв., точність змішування 1:100000; насос для подачі олії, 20 л/хв.; автоматизована програма для управління установкою WIDOMIX® Pro.
Дробарка
Усі компоненти подаються в дробарку через дозувальні шнеки з електронним регулюванням, щоб, по можливості, оптимально навантажувати агрегат. Потужність приводу дробарки залежить від бажаної продуктивності і на одній лінії становить 22 кВт, на другій — 45 кВт. Безпосередньо перед дробаркою встановлюється компактний барабанний очищувач і магнітний сепаратор для завчасного відділення небажаних сторонніх часток.
Дробарки оснащені 32 або 48 молотками з победитовою наплавкою, що означає більший ресурс для експлуатації та триваліші сервісні перерви. Використовуються сита з різними отворами на різні потреби, а особливою перевагою є їх проста і швидка зміна.
Поруч із дробаркою встановлюється автофільтр (аспірація), який охолоджує перемелений матеріал і стежить за тим, щоб установка перебувала під низьким тиском. Штовхальний шнек під дробаркою вивантажує подрібнений продукт і передає його в змішувач.
Змішувач
Центральний процес на комбікормовому виробництві — змішування окремих компонентів для досягнення гомогенної маси. В установках Buschhoff використовуються переважно великі вертикальні змішувачі: у проекті в Житомирській області змішувач місткістю 2550 кг з електродвигуном на 7,5 кВт і загальною висотою 4525 мм, в Київській області — місткістю 7200 кг з електродвигуном на 11 кВт і висотою 5400 мм. Великий, повільно працюючий змішувальний шнек у вертикальній трубі забезпечує щадне й одночасно швидке перемішування корму. Значна перевага даного змішувача полягає в тому, що можна змішувати дуже великі обсяги, і, на відміну від горизонтальних змішувачів, у вертикальних повне вивантаження відбувається вже завдяки конструкції з крутим конусом. Точність перемішування становить 1:100000, а тривалість — 10–15 хв.
Змішувач стоїть на рамі зі зважувальними тензодатчиками, тому компоненти можна точно дозувати і протоколювати.
«Комбікорм виготовляємо з 2015 року. Потужність лінії 2 тонни на годину. Наразі виготовляється 8 рецептур для всіх вікових груп тварин молочного комплексу окрім найменших телят — вони споживають гранульований корм, його купуємо. Комбікорм виготовляємо лише для власних потреб, але хочемо налагодити лінію для корму на продаж. Основна перевага свого комбікормового заводу — ти робиш корм, про який усе знаєш. Він завжди свіжий. Зерно використовуємо теж власного виробництва, шроти і добавки куповані. Співпрацюємо з лабораторіями, які перевіряють якість компонентів і готового комбікорму. До роботи обладнання зауважень немає. Через автоматизовану програму задаємо необхідні параметри, зокрема і фракцію подрібнення. Змішування рівномірне. На виході маємо те, що запрограмували: продукт і нас цілком влаштовує, і потреби тварин задовольняє. Разом з обладнанням для виготовлення комбікорму придбали ємності для зберігання. Вони пластикові, не утворюється конденсат і немає злежування. Комбікормом запасаємося максимум на 2-3 дні. До речі, в цьому теж перевага свого заводу: робиш стільки, скільки потрібно. За чотири роки роботи не було жодних збоїв, зокрема й по механічній частині. Що стосується програмного забезпечення, то є послуга віддаленого доступу. Співробітники компанії-виробника завжди на зв’язку і можуть одразу внести потрібні налаштування. Обладнання енергоощадне. Під час введення інформації про рецептуру одразу програмуються витрати енергії. Щоб подати необхідну кількість корму чи добавки, двигун вмикається, а тоді відмикається, тобто працює лише тоді, коли треба. Точно так само працюють транспортери, дозатори, змішувачі, подрібнювачі — автоматично вмикаються, коли потрібні, і залишаються вимкненими, якщо не задіяні в процесі. Виробництво повністю автоматизоване, працює лише одна людина, яка фактично наглядає за роботою обладнання. Фізичного навантаження немає».
Вивантаження і зберігання готового комбікорму
Готовий корм вивантажується зі змішувача за допомогою вертикальних лоткових ланцюгових транспортерів. Шляхи транспортування до силосів можна легко вибирати через систему управління. Для зберігання готового комбікорму використовують силосні башти з поліестеру.
«Нова установка для виготовлення комбікорму почала працювати в грудні 2016 року. До цього був комбікормовий завод вітчизняного виробництва. Коли підбирали нове обладнання, розглянули різні пропозиції. Під час візиту на ПСП «Україна» (ГК «Ерідон») побачили, як працює їхній комбікормовий завод. Сподобалось те, що займає він небагато місця і має високу продуктивність. Вирішили й у себе встановити подібний комплекс. Потужність установки —
6 тонн комбікорму на годину. Виготовляємо сипкі корми. У гранулюванні немає потреби, бо виробничі майданчики з тваринами містяться неподалік. Працюємо на власній сировині, навіть соєву макуху виготовляємо, купуємо тільки соняшникову. У нас є своя лабораторія, контролюємо якість вхідної сировини й готової продукції. Точність дозування встановлює завод-виробник: задається програма, контролюється з Німеччини. Якщо є збій у системі, достатньо одного дзвінка і в онлайн-режимі просто з заводу неполадка усувається. Управляти комбікормовою установкою можна через віддалений доступ. Обладнання працює автоматично. Це означає, що в ємностях мають бути всі потрібні компоненти (макуха, зерно тощо), задається програма, запускається процес, усе атоматично проходить через дробарку, захисну сітку, змішувач — аж до вивантаження в машину. Вручну нічого робити не доводиться. Обладнання працює надійно, ексцесів не було. Звісно, є механічні деталі, вони зношуються, але інженери-сервісники вчасно роблять дефектування. Якщо порівняти нинішню установку з попередньою, то ця на 30-40% енергоощадніша. За нашими підрахунками, покупний комбікорм обійшовся б нам дорожче. Крім того, ще спробуй знайди надійного постачальника. Сьогодні ми ні від кого не залежимо і повністю контролюємо якість корму».
Автоматика
Для управління лінією з виробництва комбікормів використовується автоматизована програма WIDOMIX® Pro, яка контролює всі процеси: дозування, подрібнення, змішування і транспортування.
Спеціалізація — виробництво молока, м’яса та м’ясної продукції. Комплектація комбікормової лінії: 3 силосні модульні башти з воронками на 45 градусів місткістю 26,7 т для зернових і дві на 60 градусів для шротів місткістю 18,3 т;
3 ємності для мінеральних речовин на 360 літрів із шнеком і 5 ємностей для мінеральних речовин на 250 л зі шнеками; дробарка потужністю 45 кВт із 48 молотками з победитовою наплавкою; кормовий вертикальний змішувач місткістю 7,2 т висотою 5400 мм з електродвигуном на 11 кВт; точність перемішування 1:100000, тривалість — 10–15 хв., розвантажувальна продуктивність — до 50 т/год.; для зберігання готового комбікорму використовується 5 силосних башт із поліестеру об’ємом 10 м3 і дві по 20 м3; автоматизована програма для управління установкою WIDOMIX® Pro.