Виробництво комбікорму для тварин

Корми тваринного походження цінуються високим рівнем протеїну та вітамінів. Вони багаті на мінеральні поживні речовини та жири, добре перетравлюються та засвоюються тваринами.

До кормів тваринного походження відносять: молоко та продукти його перероблення – молозиво, сироватка; продукти перероблення м’ясних заводів – борошно із м’яса, кісток та крові, технічний жир; продукти перероблення рибної промисловості – борошно, риб’ячий жир, фарш тощо.

Білки тваринного походження неможливо повністю замінити в раціоні, їх ще називають «будівельним матеріалом», оскільки вони мають найвищі показники якості. У відносно невеликому різноманітті продуктів з білками даної групи наявні всі необхідні амінокислоти, які забезпечують повноцінний розвиток та функціонування організму (24 амінокислоти, з них 9 незамінних).

Щоб домогтися повноцінного розвитку тварин, максимальних показників приросту та продуктивності, забезпечити високу стійкість до різноманітних захворювань, використовуючи лише корми, практично неможливо. Тваринам та птиці потрібні білки, тому, при вигодовуванні тварин все частіше до раціону додають кормові добавки, розроблені за спеціальною схемою..

До таких добавок відносять:

  • амінокислоти;
  • мінеральні речовини;
  • ферменти;
  • консерванти та ін.

Амінокислоти для комбікорму

Амінокислоти в раціоні відповідають за насичення кормів поживними елементами. В основному вони бувають рідкої або твердої форми (гранульовані або порошкоподібні). Ринок кормових амінокислот досить багатий, проте обрати необхідні можна лише врахувавши вид тварин, генетичні та інші фактори.

Найціннішими добавками для тварин вважають:

  • лізин (L-лізину) – поліпшує процеси перетравлення їжі, допомагає в обміні вуглеводів, білків, та інших процесах, відповідає за ріст молодих особин;
  • треонін (L-треонін) – відповідає за засвоєння протеїнів, відіграє важливу роль в прирості білку.

Щоб зберегти цінність даних добавок не можна нехтувати умовами їх зберігання. Приміщення має бути сухим та добре вентильованим. Рідкі форми випуску слід зберігати в темному місці, в темній тарі.

Амінокислотний аналіз

В процесі виробництва комбікормів дуже важливо дотримуватися співвідношення амінокислот. По-перше, забезпечується високий рівень засвоєння амінокислот та білків, по-друге, максимально збільшує приріст м’яса та знижує витрату спожитого комбікорму. Оптимальне співвідношення амінокислот лізину та треоніну –  від 1до  0,63.

Амінокислотний аналіз дає можливість чітко визначити вміст індивідуальних амінокислот в комбікормах. Таким чином, дозволяє розробити необхідну рецептуру кормів та контролювати їхню якість, що, зі свого боку, веде до збільшення продуктивності тварин.

Отже, збалансований корм – це незамінна основа для вигодовування тварин та птиці. Від його якості напряму залежить здоров’я тварин та смакові властивості готової продукції.